9 dobrych zwyczajów dla zdrowych oczu

Jesteś już po menopauzie, nosisz soczewki kontaktowe, pracujesz przed komputerem lub jesteś zawodowym kierowcą? Oznacza to, że znajdujesz się w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na zespół suchego oka. Sprawdź, jak odrobinę zmieniając codzienne przyzwyczajenia, możesz poprawić stan swojego wzroku.

Na wystąpienie zespołu suchego oka wpływa szereg czynników. Może być to zaawansowany wiek, przechodzone w przeszłości operacje, wrodzone choroby. Istnieje jednak także grupa czynników takich, jak praca przy komputerze czy ciągłe narażenie na nadmierne promieniowanie słoneczne – one także wzmagają ryzyko zachorowania. Oto 9 dobrych zwyczajów, które dobrze wpłyną na wzrok.

Noś przy sobie krople nawilżające

Krople nawilżające, specjalne żele czy tak zwane sztuczne łzy to twoi sprzymierzeńcy w walce z suchością oka. Jeśli odczuwasz pieczenie, kłucie czy masz wrażenie obecności piasku pod powiekami, koniecznie zastosuj krople nawilżające, a nie na przykład te do zaczerwienionych oczu.

Pij dużo wody

1,5 litra dziennie to naprawdę minimum. Jeśli uprawiasz sporty lub przebywasz w nagrzanym pomieszczeniu, odpowiednio zwiększ tę ilość. Nawadniając organizm wspierasz także i procesy wytwarzania łez.

Wysypiaj się

Niewyspanie może być przyczyną suchości oka i uczucia piasku pod powieką. Zadbaj o to, by co najmniej 7 godzin na dobę przeznaczać na nocny odpoczynek.

Rób przerwy od ekranu

Pracujesz przy komputerze? Co najmniej raz na godzinę rób sobie kilkuminutową przerwę od ekranu. Nie spędzaj jej przeglądając media społecznościowe na smartfonie. Zadbaj o to, by twoje oczy faktycznie odpoczęły.

Jedz tłuste ryby

Tłuste ryby takie, jak makrela, łosoś, śledzie i tym podobne są bogactwem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jedz je co najmniej trzy razy w tygodniu. Nie jesteś fanem ryb? Postaw na suplementację diety albo pij łyżkę oleju lnianego dziennie.

Noś okulary przeciwsłoneczne

To absolutnie kluczowy element profilaktyki chorób oczu, jeśli dużo czasu spędzasz na powietrzu. Promienie UV, wiatr i kurz mogą podrażniać oczy, dlatego tak ważna jest ich ochrona. Używaj okularów z filtrem, nie kupuj tanich podróbek.

Unikaj prowadzenia auta w nocy

Jazda samochodem w nocy lub o zmierzchu bardzo męczy wzrok. Wyjeżdżaj autem po zmroku tylko w razie najwyższej konieczności.

Nie noś soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe nie są korzystne, jeśli cierpisz na suchość oka. Mogą one powodować problemy z nawilżeniem oczu, dlatego lepiej zdecyduj się na okulary.

Wyłącz klimatyzację

Powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach jest bardzo suche i niekorzystnie wpływa na nawilżenie rogówki. Jeśli zależy ci na zdrowych oczach, lepiej często wietrz mieszkanie i wyłącz klimatyzator.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.