Oprawy awaryjne w pracy

Projektowanie sieci dostarczającej prąd i oświetlenia w zakładzie przemysłowym zmusza elektromontera do użycia szeregu urządzeń ochronnych. Istotne wydaje się być zamontowanie właściwych przewodów, skrzynek rozdzielczych czy wyłączników różnicowoprądowych.

Dobrze jest pamiętać, iż sieć energetyczna w tego typu przedsiębiorstwie obsługuje prąd o dużo wyższym napięciu, niźli ma to miejsce w mieszkaniach. W pomieszczeniach znajdują się maszyny zasilane prądem o wysokim napięciu; zmuszą one elektromontera by wykorzystał wiele właściwych modułów.

Projekt oświetlenia

Odpowiednie oświetlenie stanowiska, gdzie wykonuje się obowiązki zawodowe jest bardzo ważne. Jest to ściśle powiązane z poprawą wydajności pracy pracownika. Zapewnia mu również podstawowe bezpieczeństwo. W zakładach wytwórczych dobrze jest wykorzystać lampy, w których znajduje się metahalogen. Dzięki temu są nie tylko energooszczędne, ale i bardzo efektywne. Dzisiaj najczęśćiej można spotkać urządzenia emitujące sturmień świetlny o mocy od 70 do 400W.

W przestronnych wnętrzach spotyka się również różne metody wskazywania ścieżek ewakuacyjnych. Najczęściej są to podłużne sufitowe lampy, oparte na świetlówkach. Odznaczają się dużą wytrzymałością na wpływ warunków pogodowych. Ważne jest ponadto zaprojektowanie drogi ewakuacji. Tu z pomocą przychodzą oprawy awaryjne, które na co dzień nie muszą być przydatne, ale w nagłych sytuacjach uratują życie.

Wytwórcy mają do zaoferowania szereg modeli. Najczęściej wykorzystywanymi są obecnie oprawy działające dzięki diodom LED. Tego rodzaju moduły są łatwe w montowani oraz nie potrzebują do działania prądu o wysokim napięciu.