Buty do biegania to konieczność?

Posiadanie odpowiedniego obuwia do biegania nie jest koniecznością samą w sobie, ale każdy, kto chce podejść poważnie do tematu i dba o swoje zdrowie, nie zdecyduje się biegać w trampkach lub bardzo tanich adidasach. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wybrać sobie obuwie do biegania, zapoznaj się z naszymi poradami zamieszczonymi poniżej.

                Punkt pierwszy – dobry rozmiar. Nie jest to wcale tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Wiele osób chodzi w niedopasowanych butach, co jest konsekwencją wielu urazów oraz obrzęków. W trakcie biegania stopa przesuwa się prawie centymetr do przodu, a wiec zakupione buty nie powinny być równe z nogą. Wielu biegaczy decyduje się na zakup butów do biegania o rozmiar większych niż noszą na co dzień.

Punkt drugi to uwzględnienie swojej wagi. Jeśli ważymy od 80 kg w górę, należy wybierać buty z bardzo wysoką amortyzacją – takie, które mają podeszwę środkową z mocniejszej pianki oraz dodatkową amortyzacją na pięcie i na podbiciu.

Trzeci punkt to nawierzchnia, po której będziemy biegać. Wyróżnia się dwa główne typy obuwia – buty do biegania po terenach utwardzonych i buty do biegania w terenie naturalnym. Jeśli nie wiesz jeszcze, na jakim terenie będziesz biegać, najlepiej sprawdź samego siebie, w której scenerii będzie Ci wygodniej.

Ostatnim punktem jest wymiana obuwia na nowe. Bardzo wiele osób przekazuje różne, sprzeczne informacje na ten temat, my zalecamy wymianę butów co 1500-2000 km, ale warto brać pod uwagę zużycie butów, ponieważ niektóre mogą wytrzymać znacznie dłużej i nadal być w doskonałym stanie. Najważniejsze to biegać w obuwiu o dobrym stanie, tak aby spełniało dalej wszystkie swoje zadania i chroniło nasze stawy od kontuzji.

Podsumowując, posiadanie odpowiednich butów do biegania to konieczność, a więcej na ten temat możesz dowiedzieć się tutaj.