Buty sportowe, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Obuwie sportowe to element garderoby posiadany przez większość z nas. Tego typu buty są wygodne i niezwykle funkcjonalne, dlatego wiele osób zakłada je nie tylko do uprawiania sportu, ale również w innych, codziennych sytuacjach. Ze względu na wszechstronność zastosowania, warto wybrać buty nie tylko komfortowe w noszeniu, ale też trwałe. Zakup dobrych butów sportowych wymaga dokładnego poznania ich specyfiki oraz porównania przynajmniej kilku modeli.

Oczywiście, najważniejszą kwestią przy zakupie każdych butów oraz wszelkich ubrań najważniejszy jest rozmiar.

butyChcąc wybrać idealne obuwie, warto dać sobie 3-4 mm „luzu”, biorąc pod uwagę fakt, że przy zwiększonym wysiłku stopy mogą nieco spuchnąć, a wtedy taki zapas sprawi, że i tak pozostaną wygodne. Należy pamiętać, że tabele rozmiarów różnią się w zależności od producenta, dlatego dobrze jest sprawdzić to przed zakupem. Choć nie jest zasadą, że tylko znane marki produkują wysokiej klasy towary, to jednak powinniśmy upewnić się, że wybierane buty zostały stworzone przez firmę specjalizującą się w produkcji obuwia sportowego. Dzięki temu zyskujemy większą szansę na to, że buty będą spełniały normy i rzeczywiście sprawdzą się podczas uprawiania sportu.

Najlepiej jest korzystać z ofert sklepów branżowych, takich jak www.sneakerhouse.pl, na których ofertę składają się wyłącznie markowe buty sportowe.

Istotne jest także ustalenie, jakie będzie konkretne przeznaczenie butów. Niektóre dyscypliny sportowe wymagają butów lepiej stabilizujących kostkę, w innych wystarczy dobrze amortyzująca, wygodna podeszwa. To także od rodzaju sportu może zależeć, z jakiego materiału powinny być wykonane buty, ponieważ wpływa to nie tylko na jakość poruszania się, ale również na ich lekkość. Odmienne obuwie sprawdzi się do codziennego biegania, a inne będzie przydatne do uprawiania sportów halowych czy tenisa.

Duże znaczenie ma także podłoże, po którym najczęściej będziemy się poruszać. Biegając po nierównych powierzchniach, najlepiej jest mieć buty o głębokim bieżniku, natomiast twarde podłoża wymagają butów o możliwie najlepszej amortyzacji, która zapobiegnie nadwyrężeniu stawów i i kręgosłupa. Do ćwiczeń halowych i aerobowych przydatne będą miękkie, wygodne buty dające dobrą stabilizację, a do tego lekkie i nie ślizgające się na sztucznych powierzchniach.

Wszystkie buty sportowe powinny też gwarantować dopływ powietrza, by stopy oddychały i nie przepacały się podczas wysiłku fizycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.