Charakterystyka baterii trakcyjnych do wózków widłowych

Baterie trakcyjne to rodzaj źródeł elektrochemicznych stosowanych do napędzania i zasilania silników elektrycznych np. w wózkach widłowych, platformowych czy paletowych. Charakteryzuje je wysoka odporność na rozładowania, trwałość oraz długa żywotność baterii.

Typowym zastosowaniem baterii trakcyjnych są wózki widłowe, podnośniki, wózki platformowe oraz inne urządzenia załadunkowe. Stosuje się je również w środkach (lub systemach) transportu pracujących w warunkach zagrożonym wybuchem, np. w rafineriach albo w urządzeniach dystrybuujących gaz czy ropę naftową. Ich największym atutem jest długa żywotność, sięgająca nawet ponad 1200 cykli ładowania.

Budowa baterii trakcyjnych

Ogniwo trakcyjne jest złożone zazwyczaj z zespołu dodatnich płyt pancernych i zespołu płyt pastowanych, które oddzielają od siebie mikroporowate separatory. Każdy zespół umieszcza się w szczelnie zamkniętym naczyniu, mającym uniemożliwić wyciek elektrolitu. Poszczególne ogniwa baterii umieszcza się w izolowanej elektrycznie skrzyni, zabezpieczonej dodatkowo przed korozją.

Do łączenia ogniw wykorzystuje się łączniki, które mogą być spawane lub skręcane, a skrzynię izoluje się dodatkowo od ścian za pomocą wkładów izolująco-wypełniających.

O czym należy pamiętać w trakcie eksploatacji ogniw trakcyjnych?

Sposób eksploatacji istotnie wpływa na trwałość i pojemność baterii trakcyjnych, dlatego należy przestrzegać określonych zasad ładowania, wyładowania, temperatury, a także poziomu napięcia i gęstości elektrolitu w baterii.

Podczas ładowania, zaleca się stosowanie ładowania przy stałym natężeniu prądu albo tzw. ładowanie trójstopniowe – przy stałej wartości prądu, przy stałej wartości napięcia i ponownie przy stałej wartości prądu. Należy także precyzyjnie dobrać parametry baterii do wózka widłowego, bo w przeciwnym razie będzie się szybciej rozładowywać i wcześniej utraci swoje bazowe parametry.

Baterie trakcyjne kwasowe

Szczególny rodzajem baterii trakcyjnych są baterie trakcyjne kwasowe. Sprawdzają się doskonale przy transporcie na duże odległości oraz w cyklu pracy zmianowej, ponieważ przygotowane są na całodzienną pracę, przez 365 dni w roku. Baterie te charakteryzuje długa żywotność, niestety ich wadą jest ryzyko wyciekania kwasu oraz parowanie wody, co prowadzi do jej zbyt dużego stężenia w elektrolicie.

Jak dobrać baterię odpowiednią do wózka?

Jak radzi pracownik firmy IPZ – Dobierając baterię trakcyjną odpowiednią do wózka, zwróćmy uwagę na trzy rzeczy. Ważne jest, aby skrzynia z baterią wypełniała cały dostępny obszar w wózku, ponieważ stanowi główny składnik masy wózka. Po drugie, sprawdźmy jaką pojemność miała poprzednia bateria i kupmy model o takich samych parametrach. Po trzecie, upewnijmy się, że napięcie elektryczne nowej baterii trakcyjnej będzie odpowiednie do wymagań producenta wózka.

Szukasz specjalistów od wózków widłowych? Zapraszamy: Szydłowski Logistyka – Części do wózków widłowych Poznań