Charakterystyka systemów sygnalizacyjno-przyzywowych

sygnalizacja-przyzywowaSystemy sygnalizacyjno-przyzywowe znajdują zastosowanie przede wszystkim przy łóżkach szpitalnych hospitalizowanych pacjentów zamontowane w panelach nadłóżkowych i umożliwiają natychmiastowe zaalarmowanie pielęgniarki lub innego członka personelu szpitalnego o konieczności udzielenia pomocy.

Istnieją rozmaite systemy sygnalizacyjno-przyzywowe; niektóre z nich umożliwiają pacjentowi komunikację werbalną z pielęgniarką znajdującą się przy stacji odbiorczej systemu, inne działają na zasadzie przesyłania do stacji sygnału przyzywowego, który informuje personel medyczny o konieczności odwiedzenia danego pacjenta i działa na zasadzie podobnej jak dzwonek do drzwi czy domofon – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Inmed Karczewscy.

System sygnalizacyjno-przyzywowy – korzyści

Sprawny i łatwy w obsłudze system sygnalizacyjny daje nieocenione korzyści przede wszystkim tym pacjentom, którzy nie mogą samodzielnie wstawać. Dla nich jest to jedyna możliwość zakomunikowania personelowi potrzeby jakiejkolwiek asysty.

System przydatny jest także dla pacjentów, którzy mogą opuszczą łóżko, lecz wiąże się to z ryzykiem upadku, wyczerpania lub innymi trudnościami. Dla każdego pacjenta, bez względu na aktualny stan zdrowia, system sygnalizacyjno-przyzywowy jest ważnym elementem w budowaniu poczucia bezpieczeństwa i komfortu psychicznego.

Jednak z możliwości zaalarmowania dodatkowego personelu korzystają nie tylko pacjenci. System może być pomocny również w sytuacji, gdy znajdująca się przy pacjencie pielęgniarka/inny członek personelu potrzebuje dodatkowego wsparcia oraz w sytuacji, gdy stan pacjenta zaniepokoi przybywającego przy nim członka rodziny lub innego gościa.

Rodzaje systemów sygnalizacyjno-przyzywowych

Podstawowy system sygnalizacyjno-przyzywowy to umieszczony przy łóżku pacjenta guzik. Jego naciśnięcie wywołuje sygnał dźwiękowy i/lub świetlny w pomieszczeniu personelu. Ponieważ sygnał może zostać wyłączony tylko przy łóżku chorego, wymusza na personelu przejście do danego stanowiska szpitalnego.

Bezprzewodowy system sygnalizacyjno-przyzywowy

Z punktu widzenia obsługi działa w identyczny sposób, jednak ma tę przewagę nad systemem podstawowym, że nie wymaga instalacji skomplikowanej sieci przewodów, przez co jest po prostu tańszy. Wadą takich systemów jest z kolei konieczność monitorowania żywotności baterii zasilającej stacji przyzywowej pacjenta – zauważa ekspert z Inmed Karczewscy.

Interkomy

Bardziej zaawansowane systemy umożliwiają bezpośrednią komunikację personelu z pacjentem. Dzięki temu rozwiązaniu personel nie traci czasu na przejście do stanowiska pacjenta w celu ustalenia powodu wezwania i może ustalić, czy sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji, czy też może poczekać.