Chcesz być grafikiem?

Dużo osób uważa, że praca grafika jest prosta i miła, zaś pieniądze same wpływają do kieszeni. Jednakże aby zarobki były ewidentnie opłacalne, należy – jak w każdym zawodzie – być doskonałym w swojej materii. Jednak to jeszcze nie wszystko.

Zacznijmy od tego, kim właściwie jest grafik komputerowy. To osoba, trudniąca się przede wszystkim opracowywaniem koncepcji graficznych o charakterze informacyjnym albo promocyjnym. Może robić wszelakiego rodzaju ulotki, foldery czy billboardy. Zasadniczym narzędziem, którego używa jest komputer z stosownym oprogramowaniem.

Grafik komputerowy może pracować jako freelancer albo w agencji reklamowej czy studiu graficznym. Oczywiście najpierw trzeba spełnić odpowiednie oczekiwania. Dla zatrudniających liczą się nade wszystko doświadczenie oraz konkretne przygotowanie do zawodu. Z kolei nie wszędzie liczy się ukończona szkoła. Papierek to nie wszystko. Bardziej zachwycić może rozbudowane portfolio niż ukończenie nawet wybitnej uczelni. Pracodawcy zwykle zatrudniają grafików na okres próbny, podczas którego sprawdzają posiadane zdolności zatrudnionego. Sprawdzane jest wyczucie estetyczne, kreatywność, sumienność, cierpliwość jak również umiejętność do współpracy z klientem. Grafik musi być komunikatywny i otwarty na nowe rozwiązania jak również potrafić pracować pod presją czasu. Pomocna jest również znajomość języków obcych. Z tej racji, iż należy opanować umiejętność używania specjalistycznym oprogramowaniu, grafikami stają się na ogół ludzie młodzi, do ok. 40-go roku życia.

Zainteresowani grafiką komputerową mogą pozyskać konieczne zdolności bądź powiększyć posiadane już kwalifikacje w czasie warsztatów grafiki komputerowej. Można zapisać się na warsztaty przekrojowe analizujące pokrótce różne programy albo kursy skupiające się na jednym zagadnieniu, np. Adobe Photoshop. Najlepiej wziąć udział w drugiej opcji, aby dokładniej zrozumieć przedstawiany program i pozyskać więcej umiejętności. Dobrze, jeśli kursanci potrafią biegle obsługiwać komputer. Na kursie uczą się np. sporządzać grafikę, przygotowywać materiały reklamowe a także projektować prezentacje i portale internetowe. Wykwalifikowana kadra daje różne przydatne porady odnoszące się do technik graficznych bądź stosowania coraz bardziej zaawansowanych narzędzi. Warsztaty zazwyczaj odbywają się w weekendy, a małe grupy gwarantują szybkie przyswajanie wiedzy. Na końcu każdy uczestnik otrzymuje certyfikat, który poświadcza zakończenie szkolenia i uzyskanie wszystkich koniecznych w profesji grafika komputerowego umiejętności. Warto wzbogacać swoją wiedzę i zdobywać nowe kwalifikacje, ponieważ na naukę nigdy nie jest za późno. Zainwestowanie we własny rozwój prędzej czy później wygeneruje duże korzyści.