Ciąża – wyjątkowy czas w Twoim życiu

Ciąża – wyjątkowy czas w Twoim życiu

Wiesz już na pewno – będziesz mamą. To najważniejsza rola w Twoim życiu. Warto podejść do niej odpowiedzialnie.

Badania lekarskie w ciąży

Ciąża to czas zmian w Twoim organizmie. By ocenić, czy wszystkie zmiany przebiegają prawidłowo i czy nic nie grozi Tobie i Twojemu dziecku, konieczne są badania lekarskie. Wśród niezbędnych badań można wyróżnić: badanie ginekologiczne, cytologiczne, badanie ciśnienia tętniczego krwi, morfologia krwi i ogólne badanie moczu, przeciwciała , badanie glukozy, badania ultrasonograficzne. Bądź pod stałą kontrolą lekarską i położniczą. Nie bój się pytać.

Aktywność ruchowa w ciąży

Jeśli przed ciążą byłaś aktywna, a Twoja ciąża przebiega prawidłowo, prawdopodobnie nie ma przeciwwskazań, abyś nadal była aktywna. Spacery, marsze i pewnego rodzaju ćwiczenia, na przykład ćwiczenia na piłce, są wskazane dla kobiet w ciąży. Zapytaj swojego lekarza, czy możesz pływać. Pływanie znakomicie łagodzi ból kręgosłupa, który w zaawansowanej ciąży występuje często. Pamiętaj, aby dobór aktywności fizycznej konsultować z lekarzem.

Przygotowanie do porodu i nowej roli

W przygotowaniu do porodu pomoże Ci uczestniczenie w szkole rodzenia, a także zapoznanie się z materiałami dostępnymi w Internecie. W bibliotece możesz wypożyczyć publikacje na temat ciąży, porodu i pierwszych miesięcy życia dziecka. Warto się zapoznać z tego rodzaju publikacjami.

Gdy dziecko pojawi się na świecie, pamiętaj o tym, by dbając o niemowlę, nie zapomnieć o sobie. W rozładowaniu emocji pomoże Ci aktywność fizyczna.