Co powinieneś wiedzieć o budowie?

Dla większości z nas wybudowanie czy też wykończenie własnego domu i/lub mieszkania to sprawa, która od razu przysparza o ból głowy. Na początek warto zaznaczyć jednak, że jeśli przeprowadzone prace są przemyślane i robione z głową całość prac przebiegnie gładko i sprawnie. Dlatego też warto poznać już na początku kilka kwestii, które nam pomogą.

Zacznijmy od samego początku. Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy się zająć to kredyt na całą budowę i na produkty budowlane. Następną rzeczą będzie wybór idealne i dopasowanego do naszych potrzeb projektu domu. Teraz część z osób może zapytać: które projekty domów będą dla mnie odpowiednie? Jednoznacznej odpowiedzi na tak sformułowane pytanie po prostu nie ma. Jednak architekt lub pracownia architektoniczna bez problemu pomoże nam w wyborze i dopasowaniu go do naszych wymagań.
Warto teraz wrócić na chwilę do sprawy uzyskania kredytu. Co do samych dokumentów nie da się dokładnie w jednym słowie określić co i jak ponieważ wymagania zależne są od banku w którym ubiegać się będziemy o środki finansowe. Kredyt na całą budowę różni się jednak od tradycyjnego np. gotówkowego tym, że bardzo często wypłacany zostaje w kolejnych ratach uzależnionych od etapów budowy. Czyli – po zakończeniu części prac otrzymujemy środki na kolejne (zazwyczaj potwierdzane jest to dokumentami i fakturami za produkty).

Teraz warto poznać kilka wskazówek odnośnie samej budowy i całego procesu gdy powyższe dwie sprawy mamy już załatwione. Na początek warto zainteresować się kierownikiem budowy czyli osobą, która będzie zarządzać całym placem budowy, etapami, materiałami budowlanymi i będzie również dbać o bezpieczeństwo podczas całej budowy. Oczywiście może to być osoba posiadająca odpowiednie zezwolenie, warto zadbać by kierownikiem budowy przez cały czas była ta sama osoba (wprawdzie można dokonać jej zmiany jednak jest to niezalecane). Dalej powinniśmy zająć się ustawieniem tablicy budowlanej – czyli tej dużej żółtej tablicy na której znajdują się wszystkie dane dotyczące budowy, inwestora, kierownika budowy itp. Gdy już to mamy za sobą geodeta powinien wyznaczyć dla nas wszystkie elementy w terenie a potem można zająć się już praktycznie rozpoczęciem właściwej budowy.