Co to jest hydraulika siłowa? Naprawa i regeneracja pomp hydraulicznych

Pierwsza maszyna hydrauliczna została zbudowana przez Archimedesa (287-212 p.n.e.) w celu otwarcia drzwi pałacu królewskiego w Syrakuzach na Sycylii dla jego króla Hiero II. W czasach starożytnych siła wody była szeroko wykorzystywana do mycia i mielenia ziarna, rozdrabniania materiałów itp. Era nowoczesnej hydrauliki siłowej rozpoczęła się, gdy James Watt w 1769 roku wprowadził bardziej wydajny silnik parowy, który mógł napędzać różne maszyny, w tym pompy i młyny. Wraz z rozpowszechnieniem się sieci rur żelaznych w XIX wieku, technologia rozwinęła się z pracy ręcznej do urządzeń zasilanych energią elektryczną, które mogą dostarczać ciecz pod ciśnieniem przy dużych prędkościach przepływu i wysokim poziomie ciśnienia.

Komponenty hydrauliki siłowej – płyn, pompa hydrauliczna, siłowniki hydrauliczne, silniki, system smarowania

Płyn

Płyn to substancja, która odkształca się w sposób ciągły pod wpływem przyłożonego naprężenia ścinającego. Cieczami najczęściej stosowanymi w hydraulice siłowej są woda i olej.

Pompa

Pompa jest urządzeniem zaprojektowanym w celu zwiększenia ciśnienia po stronie wejściowej. Wyjście pompy hydraulicznej zazwyczaj napędza jakiś rodzaj silnika hydraulicznego lub siłownika, który może być połączony za pomocą siłowników hydraulicznych, pras pneumatycznych, śrubokrętów itp.

Siłowniki

Siłownik pneumatyczny jest prostym elementem hydraulicznym, który przekształca energię sprężonego powietrza w ruch liniowy lub obrotowy. Siłowniki hydrauliczne są wykorzystywane do przenoszenia mocy w zastosowaniach zewnętrznych, na przykład w buldożerach i koparkach.

Silniki

Silniki hydrauliczne są urządzeniami, które przekształcają moc hydrauliczną w moc mechaniczną poprzez obracające się wały. Pompy mogą być sklasyfikowane zgodnie z ich zastosowaniem: pompy wspomagające,pompy nawadniające, pompy cyrkulacyjne i pompy membranowe napędzane powietrzem.

System smarowania

Zadaniem oleju smarującego jest oddzielenie od siebie ruchomych części bez powodowania uszkodzeń w wyniku tarcia i gromadzenia się ciepła. Układy hydrauliczne pracują pod bardzo wysokim ciśnieniem, więc nawet niewielkie ilości ciał obcych lub wody mogą spowodować uszkodzenia. Olej w układzie hydraulicznym musi być geometrycznie podobny do obwodu hydraulicznego, mieć dobre właściwości filtrujące i być w stanie zapobiegać korozji. Dobrze nasmarowana pompa hydrauliczna zapewnia bezpieczną pracę bez poślizgu, gdy koła zębate lub cylindry stykają się ze sobą.

Metody regeneracji pomp hydraulicznych

Pompy hydrauliczne są zazwyczaj demontowane w dużych warsztatach, gdzie mają dostęp do wszystkich niezbędny sprzęt i materiały. Gdy pompa hydrauliczna zużyje się, najpierw należy usunąć z wałów stare uszczelki, a następnie za pomocą specjalnej taśmy klejącej można przymocować nowe. Następnie tłoki są ponownie montowane na wałkach za pomocą metalowej uszczelki pierścieniowej. Specjalne rowki zapewniają prawidłowe ułożenie łożysk i pierścieni tłokowych, dzięki czemu unika się nadmiernego zużycia powierzchni łożysk.

Ważnym elementem regeneracji wielu pomp jest smarowanie wtryskowe

Smarowanie wtryskowe polega na wypełnieniu olejem obu stron części ślizgowych za pomocą drobnych otworów wywierconych w łożyskach i ściankach cylindra. Zapewnia to optymalne rozprowadzenie oleju na całej powierzchni roboczej tłoka, co zmniejsza tarcie i zużycie. Wtrysk oleju jest odpowiedni dla prawie wszystkich pomp hydraulicznych dowolnego typu. Jest on jednak bardziej skuteczny tam, gdzie obieg oleju po obu stronach łożyska odbywa się pod dużym ciśnieniem.

Co sprawia, że stare części hydrauliczne stają się znowu nowe?

Regeneracja oleju, zwana również regeneracją oleju lub po prostu „odmładzaniem oleju”, jest procedurą odzyskiwania zużytego oleju z układu hydraulicznego poprzez usunięcie zanieczyszczeń w procesie filtracji. Poprzez eliminację cząstek ściernych, cząstek metalu i zanieczyszczeń rozpuszczalnych w wodzie, regeneracja oleju poprawia smarność starego płynu hydraulicznego.

Regeneracja pomp hydraulicznych

Regeneracja pomp hydraulicznych jest ekonomiczną, efektywną i przyjazną dla środowiska metodą naprawy. Regeneracja pompy hydraulicznej to proces, w którym pompa jest naprawiana i odnawiana w celu przedłużenia jej żywotności i efektywności. Na wydajność pompy hydraulicznej wpływa wiele części. Najważniejszymi elementami są zawory, uszczelnienia, cylindry, tłoki i koła zębate. Pompy hydrauliczne mogą być łatwo rozebrane przez doświadczonego technika i odbudowane na nowe części. W tym procesie będzie trzeba usunąć stare uszczelki i cylindry. Regeneracją pomp hydraulicznych zajmuje się serwis hydrauliki siłowej. Pracujący tam specjaliści zajmą się naprawą, między innymi pomp hydraulicznych tłoczkowych, silników hydraulicznych oraz wieloma innymi awariami z dziedziny hydrauliki siłowej.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://banat.pl/