Co to znaczy: być dobrze zorganizowanym?

Efektywna organizacja czasu to podstawa do osiągnięcia sukcesu, nie tylko w nauce czy karierze, ale także w życiu prywatnym. Tak zwany dobrze zorganizowany człowiek to ktoś, kto jest aktywny zawodowo (i świetnie sprawdza się w pracy), a nie zaniedbuje domowych obowiązków, a oprócz tego ma czas na życie towarzyskie i hobby. Taki stan rzeczy wydaje Ci się nieosiągalny? Często odnosisz wrażenie, że doba ma mniej niż 24 godziny? To znaczy, że powinieneś przeczytać ten artykuł do końca.

Nie bierz na siebie więcej niż możesz udźwignąć

Tajemnice dobrej organizacji nie są wcale mroczne – to tak naprawdę kilka prostych, logicznych wskazówek, których istnienie każdy z nas przeczuwa, choć nie każdy stosuje je w praktyce. Przede wszystkim pogódźmy się z tym, że pewnych rzeczy nie przeskoczymy (np. korków w godzinach szczytu czy kiepskiej pogody), skupmy się zatem na tym, na co mamy (mniej lub bardziej bezpośredni) wpływ. Nie wstydź się prosić innych o pomoc, gdy masz za dużo na głowie i wiesz, że się nie wyrobisz. Korzystaj z rozwiązań pomagających przyspieszyć bieg pewnych spraw. Jeśli prowadzisz własną firmę, praktycznym narzędziem, które ułatwi ogarnięcie codziennych obowiązków może się okazać na przykład biuro rachunkowe online. Tak naprawdę najistotniejsza jest konkretna wiedza o tym, co chcemy osiągnąć i jak możemy to zrobić połączona ze świadomością, co będziemy z tego mieli – czyli z motywacją.

Plan dnia, tygodnia, roku

To, czy dobrze wykorzystamy nasz czas, zależy od tego, jak go zaplanujemy. Musimy wyznaczyć sobie ściśle określone cele–jasno sformułowane i oczywiście wykonalne, musimy też ustalić sobie określony czas na ich osiągnięcie (dotyczy to zarówno zamiarów planowanych w skali dnia, jak i roku). Każdy dzień powinniśmy zacząć od ustalenia priorytetów, uwzględniając kryteria pilności i ważności – budujemy hierarchię spraw od najważniejszych do takich, które mogą poczekać. Jeśli możemy, weźmy się najpierw za to, co najtrudniejsze i najmniej przyjemne. Dobrym nawykiem jest prowadzenie kalendarza – pisemne wypunktowanie zadań do wykonania stanowi filar każdego dnia i każdego planu. Zwykle możemy przewidzieć, ile czasu zajmie nam dane działanie, jednak warto zostawić sobie margines na nadprogramowe wydarzenia. Trzeba wziąć pod uwagę, że szef przyjdzie do nas z jakimś nadprogramowym i, rzecz jasna, pilnym. Bardzo ważne jest też, by nie robić kilku rzeczy na raz, ale skupić się na jednej, która w danym momencie jest priorytetem – jeśli będziemy się rozpraszać, nawet najprostsze zadanie przeciągnie się w czasie niemiłosiernie.
Nie wymagajmy od siebie cudów. Jeśli uda nam się zrealizować plan dnia czy tygodnia, pochwalmy sami siebie, powiedzmy sobie: „Dałeś radę!”. Starajmy się codziennie wygospodarować choć odrobinę czasu dla siebie na odpoczynek i drobne przyjemności. Nie myślmy o pracy, gdy jesteśmy poza nią. Nawet największe sukcesy zawodowe nie dadzą pełni satysfakcji i szczęścia, jeśli w wolnym czasie nie zapewnimy sobie wypoczynku i relaksu.