Co warto wiedzieć o jeździe na rowerze?

Rower, podobnie jak pozostałe pojazdy poruszające się po drodze, powinien być bezwzględnie wyposażony w odpowiednie światła. Zwłaszcza powinniśmy o tym pamiętać, gdy nasze dziecko uwielbia jeździć na rowerze do późnego wieczora. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Miejskiej z roku 1999, każdy rower powinien być wyposażony
w oświetlenie. Zatem co warto wiedzieć o światłach rowerowych?

Jeśli chcemy zapewnić pełne bezpieczeństwo dziecku podczas jazdy po zmroku, powinniśmy wyposażyć rower pociechy w: co najmniej jedno światło przednie, białe lub żółte, co najmniej jedno światło tylne (czerwone, odblaskowe). Co najmniej jedno światło tylne, święcące ciągłym lub migającym światłem. Tyle mówi prawo, ale jak wybrać odpowiednie oświetlenie?

Kupując rowerową lampę przednią powinniśmy mieć na uwadze moc oświetlenia oferowanego przez urządzenie. Nie warto kupować sprzętu o niskiej jakości oświetlenia, gdyż nasze dziecko może być niewidoczne na drodze. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów lampek, najczęściej zasilanych bateriami/akumulatorkami AAA. Możemy wyodrębnić lampki mocowane na kierownicy, w dowolnym miejscu, np. przednia rurka, lub lampki czołówki. Ważną rolę spełnia tylne oświetlenie, gdyż zaznacza pozycję rowerzysty na drodze. W przeciwieństwie do przedniego oświetlenia, tylne światło nie musi być długie i ostre. Popularne są niedrogie lampki wyposażone
w kilka diod o niewielkiej mocy, oferujące różny tryb świecenia.

W przypadku świateł odblaskowych należy pamiętać o tym, aby odblask widoczny był
z odległości 150 metrów. Światła te dostępne są często w kolorze białym, czerwonym, lub pomarańczowym. Opcjonalnie, w celu poprawy bezpieczeństwa, światła odblaskowe możemy zamontować pomiędzy szprychami kół.

Jeśli zadbamy o wyżej wymienione oświetlenie, możemy być pewni, że po zmroku naszemu dziecku nic nie będzie zagrażać na drodze, a tym samym jego obecność nie powinna stanowić zagrożenia dla innych uczestników drogi. Zobacz więcej.