Coraz mniejsze dysproporcje w zarobkach informatyków

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Informatycy od lat znajdują się w topie najczęściej i najchętniej poszukiwanych pracowników w Polsce. Są także jedną z tych grup zawodowych, w której proponowane wynagrodzenie zdecydowanie przekracza średnią krajową.

Analitycy branżowi zauważają, że od niedługiego czasu stale zmniejszają się dysproporcje w zarobkach informatyków, którzy  zatrudniani są w różnych częściach kraju. Badania dotyczące szczegółowych wysokości zarobków w branży IT oraz SSC/BPO przeprowadzili niedawno eksperci z Hay Group, a ich wyniki są wyjątkowo ciekawe

„Puls Biznesu” opublikował dane, wskazujące na to, że wynagrodzenia informatyków pracujących w Krakowie niemalże zrównały się z zarobkami tej branży w Warszawie – dotychczas różnice były tutaj zdecydowanie na korzyść Warszawiaków. Do podobnych stawek zbliżają się również wrocławscy informatycy, chociaż tutaj różnice są jeszcze widoczne.  Z najnowszych prognoz wynika, że pracodawcy z Wrocławia planują na ten rok największe podwyżki dla sektora IT, więc zatrudnienie tutaj programiści mogą mieć powody do zadowolenia.

Eksperci zaznaczaja również, że obok szybkiego ujednolicania się wynagrodzeń informatyków, obserwuję się także ich tendencję do wzrostu – w 2016r. zwiększą się prawdopodobnie o 4%.