Czas ciąży to czas dbania o siebie

Ciąża to bardzo ważny okres w życiu każdej kobiety. Od momentu zajścia w ciąże kobieta powinna dbać o siebie – od jej kondycji bowiem zależy stan jej dziecka.

Kobieta w ciąży powinna w szczególności zwrócić uwagę na to co je. Nie oznacza to jednak, że powinna jeść za dwóch. Zapotrzebowanie ciężarnej kobiety na energię to zaledwie 500 kcal więcej niż zazwyczaj. Ważne jest także zachowanie odpowiedniego bilansu spożywanych pokarmów białkowo-tłuszczowo-węglowodanowego. Dieta jest bardzo ważna dla kobiety w ciąży, wszystko bowiem, co spożywa ma bezpośredni wpływ na dziecko.

Ma ponadto osłabioną odporność i jest bardziej podatna na infekcje. W ciąży kobieta jak nigdy wcześniej powinna szczególną uwagę przywiązywać do tego, co je. Należy wyeliminować z diety produkty, które szkodzą zdrowiu. Przede wszystkim używki, a także napoje energetyzujące, jak również napoje gazowane (kolorowe). Kobieta powinna wyeliminować ze swojego menu surowe mięsa, surowe jajka, produkty wysoko przetworzone, oraz produkty pochodzenia z niepasteryzowanego mleka.

Zwraca się uwagę, aby przyjmowane produkty były wcześniej poddane obróbce cieplnej. Dodatkowo kobieta powinna zwrócić uwagę na swój sposób codziennego funkcjonowania. Nie powinna się przemęczać, a tym bardziej dźwigać ciężkich rzeczy. Nie wiąże się to jednak z rezygnacji z pracy zawodowej. Ruch jest wskazany, jednak ostrożny. Przemęczenie i nadmierny wysiłek może negatywnie wpłynąć na ciąże. Dlatego ważna jest odpowiednia suplementacja. Więcej o tym znajdziesz tutaj.