Czas zwykłych księgarni dobiegł końca?

Ostatnimi czasy możliwe jest, aby zanotować w powierzchniach handlu księgarnie z napisami likwidacja sklepu. To zjawisko musi wzbudzać niepokój. Ale czy oznacza to, że przestaliśmy czytać książki? Czy też nieelektroniczna książka przegrywa na rzecz ebooków? Trzeba jednoznacznie zaprzeczyć tym stwierdzeniom i przyczyn szukać gdzieś indziej.

Czas kryzysu ekonomicznego, który obecnie dotyka Polskę oraz lawinowy rozwój internetu, to jedne z głównych zdarzeń mające miejsce obecnie. Jaki to ma jednak wpływ na księgarnie? Otóż ma to niewątpliwie znaczny wpływ na stan stacjonarnych księgarni. przedstawiamy parę implikacji.
Przede wszystkim posiadanie zwykłej księgarni wymaga lokacji w idealnym punkcie, gdzie przewija się sporo osób. Najlepszym jest, aby księgarnie taką umiejscowić takich w strefach handlowych. Na to trzeba mieć jednak duże środki pieniężne, a o to w obecnych czasach trudno. Oznacza to, że koszty ponosi kupujący i książka musi być droższa. A światowy kryzys powoduje, że obywatele wypatrują oszczędności i zastanowią się dwa lub trzy razy zanim coś kupią. I prowadzi to do błędnego koła hamującego rozwój gospodarczy.

Aktualnie działalność sklepu internetowego  nie wymaga bardzo dużych środków i wiedzy informatycznej. Małe miesięczne koszty opłaty serwa i program do obsługi sklepu internetowego są wystarczające, ażeby mieć księgarnie internetową i nie przepłacać. Różnica w kosztach jest OLBRZYMIA. Dzięki temu marża na książkach jest niższa,  a mimo tego, jest to opłacalne. Oczywiście są stwierdzenia, że zakupy online są nierentowne, ponieważ trzeba zapłacić kwotę za wysyłkę. Nie jest to zgodne z prawdą.

Zwróćmy uwagę, że niewielkie zakupy zmuszają do zapłaty za wysyłkę przedmiotów. Niemniej kiedy książka jest tańsza o kilka złotych, niż w stacjonarnej księgarni, to często sumy te równoważą się. Należy jednak też zanotować, że taka książka dostarczana jest nam do naszego miejsca zamieszkania. Przybycie do zwykłej księgarni często wymaga jazdy autem bądź środkami publicznymi. A to WYMAGA ŚRODKÓW. Co więcej, zgodnie ze sformułowaniem czas jest pieniądzem, zaoszczędzamy znacznie na czasie. Kupując drogą internetową zarówno czas, jak i pieniądze. Kupując więcej, zazwyczaj nie płacimy nic za wysyłkę. Ważne jest też, aby sprzedawać dobre książki i mieć bogatą ofertę, bo kto chce kupować byle co?
Zaistnienie w sieci wymaga jednak znajomości takich zagadnień, jak znajomość reklamy internetowej czy marketingu, ale to już temat na inny artykuł.