Czy kuchnia bez mięsna może być zdrowa?

Jeżeli nie przepadasz za mięsem, kochasz zwierzęta bądź chcesz przejść na lżejszą dietę, pewnie myślałeś nad wyborem wegetarianizmu. Bez wątpienia słyszałeś niestety sporo negatywnych opinii i nie jesteś przekonany, czy to na pewno dobre. Jak to jest w praktyce? Czy można odrzucić mięsne dania i dalej jeść w sposób zdrowy?

Ludzie są istotami mięsożernymi. Wynika to wprost z naszej natury. Zdawać by się więc mogło, że nie powinno się tego zmieniać i nie powinno się podejmować prób. Pewne osoby z różnych przyczyn nie chcą jednak spożywać mięsa. Motywacją jest na przykład wyjątkowa wrażliwość, sympatia do zwierząt, własna ideologia bądź po prostu preferencje względem potraw. Niektóre osoby od najmłodszych lat nie lubią dań z mięsa. Czy da się z nich bezpiecznie zrezygnować? Czy kuchnia wege jest dobrym wyborem?

Oczywiście, jednak jedynie pod określonymi warunkami. Przejście na wegetarianizm powinno przebiegać w zaplanowany sposób. Nie starczy nie brać kotleta do obiadu i brać na talerz tylko kartofle z surówką. Musimy jadłospis dobrze zrównoważyć, aby zawrzeć wszystkie potrzebne składniki.

Niewątpliwie jest to mniej problematyczne, jeśli nie odrzucasz wszystkich wyrobów pochodzenia zwierzęcego. Białko da się suplementować, spożywając jaja czy poprzez picie mleka. Większych problemów powoduje jadłospis wegański. Należy się mocniej postarać, by uzupełnić istotne pierwiastki. Często powinno się przyjmować ściśle dobrane suplementy witaminowe.

Jeżeli interesuje Cię kuchnia wegetariańska i chcesz podporządkować jej jadłospis, ale nie masz wystarczającej wiedzy, warto będzie poradzić się dietetyka. Dobre skomponowanie jadłospisu będzie wymagać wiedzy i staranności. Nie wystarczy poczytać przepisów w Internecie, chyba że poświęcisz temu naprawdę wiele czasu.