Czy nietrzymanie moczu po porodzie ustępuje?

Ciąża, a potem przyjście na świat upragnionego maluszka, to dla każdej kobiety cudowne, a często długo oczekiwane wydarzenie. Niestety zarówno ciąży, jak i okresowi po narodzinach dziecka towarzyszą różne dolegliwości. Jedną z nich jest nietrzymanie moczu po porodzie. Kobiety bardzo się denerwują takim obrotem sprawy, ale najczęściej dolegliwość ta ustępuje w ciągu kilku miesięcy.

Najczęściej popuszczanie moczu występuje na skutek rozluźnienia mięśni dna miednicy, a to przecież one odpowiadają za pracę cewki moczowej. Niestety trzeba też powiedzieć, że popuszczanie moczu zdarza się częściej kobietom, które doświadczyły już kilku ciąż lub urodziły naturalnie maluszka ważącego co najmniej 4 kg. Sprawdź, jak radzić sobie z tą dolegliwością.

Dlaczego pojawia się nietrzymanie moczu po porodzie?

Zarówno w ciąży, jak i po porodzie najczęściej występuje tak zwane wysiłkowe nietrzymanie moczu. Oznacza to, że kobietom nie udaje się kontrolować popuszczania moczu, gdy kaszlą, śmieją się lub podnoszą większe ciężary. Dzieje się tak ze względu na rozluźnienie mięśni dna miednicy, czyli tych zwanych mięśniami Kegla. Jest to najczęściej efekt zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety w okresie ciąży. To z ich powodu ciało jest przygotowane do naturalnego porodu. Bez rozluźnienia mięśni Kegla, a także ich więzadeł, poród byłby praktycznie niemożliwy.

Czasami zdarza się, że nietrzymanie moczu po porodzie spowodowane jest porodem kleszczowym, czy też zastosowanym późnociągiem. W niektórych przypadkach popuszczanie moczu jest efektem otyłości lub częstych zaparć w okresie ciąży.

Co robić, gdy dochodzi do popuszczania moczu po porodzie?

Przede wszystkim należy zachować spokój, bo w zdecydowanej większości przypadków dolegliwość ta ustępuje samoistnie. Wskazane są także ćwiczenia mięśni Kegla, które przyspieszają ich powrót do stanu sprzed ciąży i porodu. Ćwiczenia te to nic innego, jak zaciskanie i rozluźnianie mięśni odpowiedzialnych za wstrzymywanie strumienia moczu. Trening można wykonywać wszędzie i w każdej pozycji. Można stać, siedzieć lub leżeć. Można to robić, oglądając telewizję, spacerując czy nawet karmiąc dziecko. Ważne jest, aby w tym czasie nie zapominać o oddychaniu, bo mięśnie muszą być przez cały czas dotleniane.

Trzeba jednak pamiętać, że tu ważna jest systematyczność i cierpliwość. Pierwsze efekty treningu będzie bowiem można dostrzec dopiero kilka tygodni po rozpoczęciu. Jeśli jednak po pięciu, sześciu miesiącach nietrzymanie moczu po porodzie nie ustąpi, warto zasięgnąć opinii lekarza.

Jak sobie radzić w trakcie dolegliwości?

Aby czuć się komfortowo mimo wszystko, warto używać specjalnych wkładek higienicznych, dedykowanych właśnie takim problemom. Wkładki te znacznie lepiej pochłaniają mocz niż zwykłe podpaski. Świetnie także neutralizują nieprzyjemny zapach. Używanie wkładek zmniejsza przy tym ryzyko wystąpienia infekcji intymnych.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że nie należy ograniczać przyjmowania płynów. Zbyt małe ich spożycie sprawia, że wzrasta ryzyko infekcji układu moczowego. Trzeba też wspomnieć, że duże znaczenie ma odpowiednia dieta. Należy w niej ograniczyć spożywanie produktów i napojów podrażniających pęcherz. Na jakiś czas najlepiej też zrezygnować z kawy, owoców cytrusowych, a także z ostrych przypraw. Trzeba przy tym spożywać sporo produktów zawierających błonnik, bo to pozwoli uniknąć zaparć, a wraz z nimi wysiłku w czasie wypróżnień, który także wpływa na osłabienie mięśni miednicy.

Problemy z infekcją miejsc intymnych? Zgłoś się do Punktu Zdrowia – wenerolog Gdynia