Czym są baterie kondensatorów?


Należy wiedzieć, że bateria kondensatorów jest urządzeniem wykorzystywanym do gromadzenia mocy biernej indukcyjnej.

Składa się przeważnie z regulatora, paru członów kondensatorowych i sprzętu wspomagającego.

 

Ten regulator mocy biernej samoczynnie załącza właściwą ilość członów w zależności od zapotrzebowania , żeby utrzymać współczynnik mocy na wymaganym poziomie. Człon kondensatorowy składa się z kondensatora elektrycznego, stycznika, zabezpieczeń i w niektórych typach baterii z dławika odstrajającego. Powinniśmy także wiedzieć, że bateria kondensatorów wytwarza moc bierną pojemnościową.

Taka bateria jest wypróbowanym rozwiązaniem, jednakże używanym do niedawna wyłącznie w małych zakładach przemysłowych, co wynikało z faktu, iż jedynie tacy odbiorcy byli rozliczani za pobór energii biernej. Pojawienie się najnowszej generacji elektronicznych liczników energii elektrycznej spowodowało, że rozliczeniem za energię bierną indukcyjną zostali objęci równocześnie mniejsi odbiorcy. Skuteczność baterii jest wypróbowana i tego typu baterię może zastosować każdy odbiorca. Bateria zwraca się często doraźnie po kilku miesiącach. Biorąc pod uwagę, że żywotność kompetentnie zharmonizowanego urządzenia wynosi przynajmniej paręnaście lat jest to niewątpliwie opłacalna inwestycja, która w ciągu swojej pracy się zwróci. W związku z tym trzeba jednak wiedzieć, że bateria wytwarza wyłącznie energię bierną pojemnościową, rekompensując energię bierną indukcyjną pobieraną przez urządzenia odbiorcy. Bateria pobiera niedużo energii aktywnej, jednocześnie pomniejszając straty energii w przewodach oraz transformatorach.

Należy zatem oczekiwać, że zużycie energii czynnej nie zmieni się bądź lekko zmaleje. Tego typu urządzenia są w pełni legalne oraz nie zaburzają pomiaru energii elektrycznej. Są one, ponadto, całkiem zmechanizowane oraz nie wymagają żadnej obsługi z naszej strony. Nieodzowna jest wyłącznie okresowa konserwacja urządzenia polegająca na wymianie filtrów w nawiewach szafy. Istnieje co niemiara rodzajów baterii, przeznaczonych do pracy w różnorodnych warunkach, które różnią się zarówno konstrukcyjnie, jak i cenowo. Od właściwego doboru baterii zależy, jak długo będzie ona profesjonalnie pracować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.