Czym są wagi kolejowe

Aktualnie najczęściej korzysta się z elektronicznych wag kolejowych. Występują one w wielu rozmaitych wariantach. Dobór typu wagi zależy m.in. od układu towarowego, wymogów podłoża lub także indywidualnych wymogów osoby zamawiającej. Wagi zazwyczaj montowane są w tzw. fundamencie. Jest to wgłębienie, którego głębokość wynosi przeważnie 1,2 metra. Fundament wylewany jest na mokro w tym miejscu, gdzie waga ma zostać zamontowana.
Wyróżnić można dodatkowo pomosty ważące, to znaczy konstrukcje stalowe, które wypełnione zostały betonem. Umieszcza się w nich specjalny właz, który zapewnia dostęp do podzespołów wymagających serwisowania, ale nie ma potrzeby zdejmowania pomostu. Nieodłączną część takiego urządzenia stanowią najazdy ze stali i betonu. Najazdy są niezbędne do prawidłowego i niezachwianego kontaktu z systemem torowym.
Waga kolejowa może składać się z różnej ilości (l, 2 lub 3) oraz różnej długości pomostów. Jest to zależne od wymogów, z reguły długość waha w przedziale 4,5-16 metrów. Takie wielopomostowe konstrukcje zezwalają na pomiar masy wagonów wszelkich rodzajów bez rozczepiania ich. Każdy pomost to oddzielna waga, co zapewnia dodawanie do siebie wyników z dowolnych fragmentów.

Przykładowymi miejscami gdzie takie wagi są montowane jest kopalnia, gdyż w tym miejscu zwykle waży się wagony aby w każdym z nich była odpowiednia ilość surowca. Innym miejscem jest elektrownia węglowa, gdzie upewniamy się czy kontrahent nie oszukuje nas na dostawach.