Dlaczego smarowanie maszyn jest ważne?

Nierzadko zdarza się, że przyczyną awarii różnych urządzeń okazują się trudności powodowane przez smarowanie. Zwłaszcza kłopotliwe są łożyska, jakie powodują prawie 50% z tego typu uszkodzeń. Wymagania które stawia się obecnie przemysłowi, to znaczy przymus zwiększenia bezawaryjności urządzeń, zmniejszenia kosztów eksploatowania z zachowaniem jak najczystszego, zgodnego z ekologią procesu produkcji, powodują, że system smarowania musi być zdecydowanie na czasie oraz świetnej jakości.

Nawet kiedy w określonym miejscu używa się bardzo starannie opracowane harmonogramy smarowań, to nie gwarantuje, że z łożyskami nic się nie stanie. Należy przecież wziąć pod uwagę podlegające zmianom warunki działania urządzeń, w tym temperaturę, lub obciążenie maszyn albo stopowanie działanie. W podobnych przypadkach ręczne smarowanie mogłoby okazać się zbyt problematyczne, zabierać zbyt wiele czasu oraz niepotrzebnie angażować personel, który wówczas miałby możliwość wykonywać coś innego. Łatwo wówczas też o problemy, nałożenie zbyt małej ilości smaru lub nadmiernej, co w przypadku dokładnych urządzeń może prowadzić do usterek lub zabrudzeń znajdujących się na taśmie towarów, niezależnie od tego czy stosowany jest smar teflonowy czy jakiś inny.

Najbardziej optymalnym znanym dziś rozwiązaniem podobnych kłopotów jest regularne doprowadzane czynnika smarującego do wszelkich miejsc, jakie tego potrzebują. Sposób ten jest określano jako system centralnego smarowania. Całkowita obsługa przy tych systemach potrzebuje tylko uzupełnienia pojemnika na smar co jakiś czas oraz sprawdzania czy pojawiają się jakieś alarmy o błędach. Dzięki takiej obserwacji można robić korekty i przykładowo regulować ilość substancji smarującej. Dziś najczęściej starsze smarowania zmienia się na takie centralne, dlatego że w przypadku starych, elementy szybko się zużywają, a może być brak części na wymianę. Systemy automatyczne montuje się też najczęściej w nowo projektowanych sprzętach i zanosi się na to, że niedługo będzie to jeden obowiązujący sposób dostarczania smaru do urządzeń różnego  typu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.