Dlaczego trzeba rozliczać PIT?

podatki2Państwo funkcjonuje dzięki pieniądzom płaconym przez obywateli. Mają one postać podatku dochodowego, czyli PITu. To z tych pieniędzy utrzymywany jest rząd, najważniejsze instytucje, czy służby porządkowe. I to jest główna przyczyna, dla której zwyczajny zjadacz chleba musi się co roku rozliczać z Urzędem Skarbowym z podatku dochodowego.

To właśnie na bazie takich rozliczeń Urząd Skarbowy stwierdza, czy dany podatnik powinien jeszcze otrzymać zwrot z podatku, czy jednak już państwo nie jest mu nic winne. Istnieją jednak sytuacje, w których nie trzeba rozliczać się z PIT. Kiedy? Przede wszystkim w sytuacji, kiedy posiadany dochód jest zwolniony od podatku ustawowo. Świetnym przykładem dla zobrazowania takiej sytuacji jest na przykład osoba studenta, który nie pracuje i dostał pomoc materialną z uczelni. Taki dochód nie jest opodatkowany, dlatego nie jest on zobowiązany do składania zeznania. Podobnie dzieje się w przypadku osób bezrobotnych dostających zasiłek dla bezrobotnych czy zapomogi rodzinne. Warto o tym pamiętać i nie trudzić się wypełnianiem PIT, który jest zazwyczaj wyjątkowo skomplikowanym dokumentem.

Co roku koniecznie trzeba sprawdzać listę tych dochodów, które są zwolnione z podatku. Z powodzeniem można ją znaleźć w sieci, na portalach, które tematycznie łączą się z zagadnieniem rozliczeń podatkowych. Co ciekawe, okazuje się również, że nawet osoby zatrudnione w oparciu o umowę zlecenie nie muszą się rozliczać z podatku w każdym przypadku. Jeśli kwota, na jaką została zawarta umowa nie jest wyższa niż dwieście złotych brutto, wówczas pracodawca nie jest zobowiązany do wystawiania danej osobie PIT-u, natomiast pracobiorca nie musi uwzględniać tej kwoty w swoim rozliczeniu podatkowym. Kwota ta bowiem jest rozliczana tak zwanym ryczałtem, który wynosi osiemnaście procent. Emeryt również nie jest zobligowany do składania rozliczenia podatkowego.

Rozliczać z Urzędem nie muszą się również te osoby (ale muszą złożyć zeznanie roczne), które w ciągu poprzedniego roku nie przekroczyły swoimi zarobkami, tak zwanej kwoty wolnej od podatku, która wynosi 3.091 złotych. Warto mieć na uwadze te kwestie. Może się bowiem okazać, że w przypadku danego płatnika nie ma konieczności składania PIT, a to oszczędza z reguły wiele czasu, jaki trzeba poświęcić na wypełnienie i złożenie deklaracji. Dla Urzędu Skarbowego oznacza to również mniej pracy. Każdy rozsądny podatnik powinien się starać znać swoje prawa możliwie jak najbardziej dokładnie. Od tego często zależy wysokość zwrotu podatku, którą otrzymuje.