Dlaczego warto jeść borówki?

borowkaBorówka amerykańska już od dawna nie kojarzy się z owocem tylko zza oceanu. Od wielu lat przybywa plantacji borówek zarówno w Europie jak i na innych kontynentach.  Jest jednym z coraz częściej spożywanych owoców także w Polsce.
Co powoduje tę rosnącą popularność?

Borówka ma kilka niezwykle istotnych zalet – jest smaczna, po zerwaniu utrzymuje stosunkowo długą świeżość, można ją zamrażać na zimę,  jest też doskonałym dodatkiem do wszelkiej maści deserów oraz soków.

Kolejną ważną zaletą jest łatwość jej uprawy nie tylko na dużych plantacjach, ale przede wszystkim w ogrodach działkowych czy przydomowych ogródkach. Krzaki borówki łatwo się przyjmują, trzeba zadbać głównie o trochę kwaśnej ziemi, igliwia i odpowiednie nawilżanie, szczególnie w początkowym procesie wzrostu.

Uprawa borówki nie wymaga również większych umiejętności ogrodniczych, a efekty w postaci owoców są widoczne już w pierwszym roku od wsadzenia. Jedynym ważnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę przed zakupem sadzonek borówki jest ich jakość dlatego warto poszukać sadownika o ugruntowanej renomie, np. www.borowka.pl

Najważniejszą jednak korzyścią z jedzenia borówek są jej niezwykłe wręcz właściwości pro-zdrowotne. Owoce te charakteryzują się wysoką wartością dietetyczną i zawierają dużo składników odżywczych ważnych dla organizmu, m.in. związków antyoksydacyjnych, które chronią organizm przed szkodliwym wpływem wolnych rodników odpowiedzialnych za plagę cywilizacyjną nr 1 – choroby nowotworowe.

Borówki bogate są w wapń, potas i fosfor, obniżają poziom złego cholesterolu zmniejszając ryzyko chorób krążenia. Uważa się że spożywanie borówek obniża stres, poprawia pamięć oraz ma dobry wpływ na stan skóry.

Borówki zawierają także związki zapobiegające infekcjom dróg moczowych, a także działają regeneracyjnie na wzrok.

Cenne właściwości powodują, że borówka jest jednym z ulubionych owoców nie tylko w Europie, ale podbiła również rynki Azji, Australii i Nowej Zelandii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.