Dlaczego warto zgłębić tajniki Flasha?

Flash to jeden z najczęściej użytkowanych w Internecie formatów animacji wektorowej. Warto poznać jego mankamenty i plusy, chociaż portale internetowe bazujące na Flashu powoli są zastępowane innymi rozwiązaniami.

Zaczynając od zalet – Flasha charakteryzuje znaczące wsparcie – aż 98 % – wśród przeglądarek internetowych. Daje on duże możliwości w dziedzinie tworzenia grafiki oraz różnorakich animacji multimedialnych. W głównej mierze przez to, że kompiluje grafikę wektorową i rastrową oraz tekst. W dodatku Flash jest niezrównany do różnorodnych materiałów video. Nie wymaga dodatkowych wtyczek. Jednak to jeszcze nie wszystko. Nie można zapomnieć o grach i sposobnościach tworzenia prezentacji. Zaś interaktywne interfejsy użytkownika są nadzwyczaj przyjazne i lubią je użytkownicy.

Wiele działań jest w zasadzie niemożliwych bez użycia Flasha, ale jak początkowo wspomniano – ma on także swoje niedoskonałości. I to wcale nie tak niewiele. Jakie wady są tu najczęściej wytykane? Trzeba wpierw zacząć od znacznego obciążenia procesora internauty oraz bardzo drogiego oprogramowania wykorzystywanego do jego tworzenia. Jeżeli chodzi o funkcje Flasha na witrynach internetowych – nie jest indeksowany przez wyszukiwarki, a na witrynach z wykorzystaniem tej technologii nie działa odnośnik wstecz. Może to bardzo uprzykrzyć życie. Zadziwiająco znaczącą wadą jest niemożność działania Flasha na wszelkich urządzeniach mobilnych. Internauci nie mogą oglądać wielu portali a firmy go wykorzystujące tracą przez to sporo klientów. Należy jednak głębiej zastanowić się nad wyborem – z Flashem czy bez niego.

Interesującym się bliższym zapoznaniem się z tematem Flasha poleca się specjalistyczne warsztaty, które są świetnym trzonem wiedzy wśród grafików komputerowych. Nie można ukryć, że znajomość Flasha to jeden z częstych wymogów, które stawiają grafikom przyszli pracodawcy. Bez tego nie ma co liczyć na dobrą posadę i wysoką pensję. Czego uczestnicy uczą się na zajęciach? Nade wszystko wyszkolona kadra nauczycieli krok po kroku opisuje wszystkie zagadnienia, a potem kursanci ćwiczą je w praktyce. Mile widziane są różnorakie zapytania, a nauczyciele nieustannie udzielają uczestnikom pożytecznych wskazówek. Kursanci dowiadują się m.in., jak samodzielnie tworzyć i publikować animacje, prezentacje czy atrakcyjne strony www. Dobrze, gdy posiadają zasadnicze umiejętności rysunkowe i biegle obsługują komputer. Wtedy zdobycie pożądanej wiedzy i realizowanie praktycznych zadań jest znacznie prostsze. Nieliczne grupy umożliwiają szybkie zdobywanie kwalifikacji, a na koniec każdy z uczestników otrzymuje stosowny certyfikat poświadczający zakończenie szkolenia Flash. Dobrze więc na spokojnie przemyśleć taki kurs.