Do czego służą wyłączniki krzyżowe?

Na wstępie należy zadać sobie pytanie, czym są i jaką funkcję pełnią włączyniki określane mianem krzyżowych? Sam miałem z tym problem. Początkowo myślałem, iż stanowi to tylko inny typ modułu włączająco-wyłączającego, który naciska się na skos, lub którego przycisk zaprojektowano w niecodziennym kształcie.

Wszelako, wyłącznik krzyżowy stanowi coś więcej. Możemy go użyć do powiększenia sieci. Tego typu moduł powinniśmy zamontować między zwyczajne włączniki schodowe, tak by każdy był w stanie spełniać swoje zadanie.

Wyłącznik krzyżowy w korytarzu

Tego rodzaju sprzęt da nam sposobność na podłączenie wielu wyłączników schodowych w jednym budynku. W chwili, kiedy podpięlibyśmy tylko dwa wyłączniki schodowe, zaistniałaby sytuacja, gdzie nie doszłoby do zamknięcia obwodu. Prąd nie płynąłby, a co się z tym wiąże, oświetlenie by nie działało.

Włącznik krzyżowy powoduje, że niezależnie od pozycji włączników schodowych całość jest obwodem zamkniętym, zaś prąd ma możliwość płynąć bez przeszkód. Możemy dzięki temu włączyć światło z trzech różnych lokacji.

Wyłączniki w domach

W mieszkaniach nie jest konieczne kombinowanie do tego stopnia. Wystarczające będzie podpięcie w instalacji modułu na pilota. Sprawi to, że będziemy mogli nie podnosić się z fotela, żeby manipulować światłem. Wyłączniki bezprzewodowe są coraz popularniejsze, toteż zakład Zamel zdecydował się stworzyć kilka tego typu produktów.

Do podłączenia gadżetu w tym stylu niezbędny będzie sam włącznik, odpowiedni sterownik, a także gniazdo zdalnie sterowane. Koszt całości nie powinien wynieść więcej, niż 300 złotych.