Dobry zwyczaj – nie pożyczaj?

ID-100213713W dobie kryzysu, zanim pożyczymy pieniądze musimy dobrze znać  nasze możliwości finansowe oraz powinniśmy dokładnie rozeznać się w ofertach banków . Biorąc kredyt należałoby mieć możliwość jego spłaty, uwzględniając również opłaty dodatkowe, takie jak prowizje czy oprocentowania. Jednak zastanówmy się czy samo wzięcie pożyczki nie ma więcej wad niż zalet.

Coś dla niepotrafiących oszczędzać

Wielu z nas nie czuje się ekspertami od oszczędzania. Codziennie trafiamy na reklamy lokat i kont oszczędnościowych, zachęcających nas do „zaciskania pasa”, jednak  nadal niemałą trudność sprawia nam comiesięczne odkładanie pieniędzy na różne cele. Przecież zawsze może wypłynąć jakiś nieplanowany wydatek, który skutecznie utrudni nam wydzielanie kwoty na jakiś większy cel, taki jak nowy samochód czy mieszkanie. Dlatego wielu osobom łatwiej jest zorientować się gdzie wziąć kredyt przez internet niż zacząć oszczędzać miesiącami na zakup wymagający większych sum pieniędzy. Jest to ogromna zaleta brania kredytu – nie musimy oszczędzać przed dokonaniem zakupu. Możemy szybciej otrzymać pieniądze, jednak później jesteśmy zobowiązani do płacenia rat, bez względu na to czy tego chcemy czy nie.

Wyższe koszty, czyli coś za coś

Z drugiej strony biorąc kredyt czy pożyczkę spędzimy więcej czasu na zastanawianiu się nad ofertami banków. Chcemy wybrać jak najlepszą możliwość tak, aby suma jaką spłacimy nie była o wiele większa od tej jaką dostaliśmy. Banki lub firmy udzielające pożyczki prześcigają się w reklamach, walcząc o każdego klienta. Jednak każdą taką propozycję musimy dokładnie prześledzić i doczytać każdy dopisek małym druczkiem. A nie wszyscy są przecież znawcami kruczków prawnych , dlatego może to być czasochłonne i nawet nużące.

Decydując się na większy zakup czy to sprzętu elektronicznego czy mieszkania, musimy zastanowić się czy nie jest to  przedsięwzięcie, którego nie możemy odłożyć w czasie. W pewnych przypadkach nie mamy jednak wyboru i musimy wziąć kredyt wiedząc, że nie uda się nam odłożyć danej sumy pieniędzy w przeciągu kilku czy kilkunastu miesięcy. Wtedy pozostaje nam cieszyć się zakupem i spłacać comiesięczne raty.

fot. freedigitalphotos.net

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.