Domowe sposoby na katar

Wakacje powoli dobiegają końca, a co za tym idzie – powoli nadchodzi jesień, a wraz z nią pogorszeniem się pogody

Wiąże się to z zawirowaniami zdrowotnymi w naszych organizmie. Najczęstszą dolegliwością jest katar. Jak go leczyć? Mówi się, że nieleczony trwa 7 dni, a leczony tydzień, myślę jednak, iż dzięki odpowiednim sposobom może to trwać znacznie krócej.

 

Bardzo łatwo go złapać, wystarczy przebywać z chorą osobą w jednym pomieszczeniu. Nie jest on oczywiście czymś strasznym, dlatego nie warto lecieć do lekarza z zatkanym nosem. Jak sobie z nim poradzić? Jednym ze sposobów jest rozpuszczenie łyżki soli w szklance ciepłej wody. Taką mieszankę musimy potem zapuścić do nosa za pomocą kroplomierza, a następnie wydmuchać nos. Sól pokona szkodliwe substancje i odkazi twoje nozdrza. Tę czynność należy powtarzać 2-3 razy dziennie. Po kilku dniach z pewnością poczujesz ulgę.

 

Kolejnym, trochę niesmacznym, sposobem jest wypicie lekkiego wywaru z cebuli. Musisz zanurzyć na kilka sekund plasterek tego warzywa w wrzątku, a potem wypić kilka łyków. Należy wypić całą szklankę przez cały dzień. Smak okropny, ale katar wyleczy. Jeżeli odpowiada ci jedzenie cebuli i masz mocny żołądek, możesz również zjeść jej plasterek i zapić octem – to jest równie skuteczne.

 

Bardzo dobrze zrobią ci także inhalacje

Możesz wdychać ostre przyprawy wrzucone do gorącej wody. Imbir również jest bardzo skuteczny. Ale także możesz kupić gotowe olejki, np. miętowe czy sosnowe. Pochyl się nad takim parującym wywarem, z głową zakrytą ręcznikiem i wydychaj jego opary przez 10-15 minut. Po czym wydmuchaj dokładnie nos. Inhalacje najlepiej rób na wieczór i staraj się nie ochładzać zatok po takim zabiegu.

 

Dość nieprzyjemnym, dla osób z twojego otoczenia, sposobem jest jedzenie czosnku. Należy go jeść jak najwięcej i w każdej formie. Jest bardzo skuteczny w leczeniu kataru, a poza tym – niedrogi. To samo możesz zrobić z chrzanem. Ponadto jedzenie tych warzyw zapobiega katarowi, więc jeśli chcesz być zdrowy – jedz je na okrągło.

 

Ponadto równie ważne jest spożywanie dużej ilości płynów

Dzięki temu wydzielina rozrzedza się i łatwiej nam wydmuchać nos. Spożywaj gorące potrawy, głównie zupy. Pij soki malinowe i wszystko co może cię rozgrzać – grzane piwo i wino są bardzo dobrymi lekami.  Z tym poradnikiem będziesz gotowy na ulewy, wichury i ochłodzenie. Jeśli nie uda ci się zapobiec katarowi to przynajmniej będziesz wiedział jak szybko się go pozbyć.