Dźwigi i żurawie – kupić czy wynająć?

W ostatnich latach daje się zauważyć coraz większą ilość inwestycji budowlanych oraz remontów. Budowa autostrad, portów lotniczych czy dworców kolejowych nie byłaby możliwa gdyby nie nowoczesne sprzęty dźwigowe, o tonażu sięgającym niejednokrotnie ponad 200 ton.
Jednakże sprzęty dźwigowe są stosowane także przy mniejszych inwestycjach, na potrzeby klienta indywidualnego -przy budowie domu, remontach czy zwyczajnych pracach wysokościowych. Wymagania rynku generują dynamiczny rozwój branży dźwigowej, oraz powstawanie szeregu firm które oferują mniej lub bardziej zaawansowane usługi dźwigowe.

W zależności od potrzeb klient lub firma może sprzęt dźwigowy zakupić lub wynająć – szereg firm istniejących w sektorze budowlanych prześciga się w konkurencyjnych cenach, dodatkowych usługach czy pakietach promocyjnych. Jest oczywistym że do jednorazowej inwestycji jak budowa domu, czy wycinka drzew, bądź montaż reklam, wystarczy prosta i ekspresowa dzierżawa urządzeń typu podnośniki koszowe.  Są to maszyny o skromnych gabarytach, gdyż dysponują wysięgiem zaledwie od 20 do maksymalnie 60 metrów.

Coraz popularniejsze są dźwigi samojezdne terenowe, które idealnie zachowują się w wyjątkowo wąskich uliczkach w miejscowości, na osiedlu jak i w trudnych warunkach terenowych. Większe projekty w rodzaju budowy kilkupiętrowego budynku, hali lub montażu sceny wymagają zastosowania urządzeń dźwigowych typu samochodowego, o tonażu ponad 350 ton.
Przy wynajmie wszelkiego sprzętu dźwigowego należy bezwzględnie zwrócić uwagę czy firma posiada aktualne ubezpieczenie OC, bieżący przegląd i czy pozostaje pod nadzorem technicznym.
Co ciekawe, sprzęty dźwigowe służą niekiedy do dość oryginalnych zadań, z których montaż sceny plenerowej z przeznaczeniem na imprezy artystyczne czy udział w akcji pokazowej sportów ekstremalnych to tylko kilka przykładów.

Adam Kabałka

Budowa dróg

usługi dźwigowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.