Fotel fryzjerski – na co uważać?

Placówki oświatowe swoją architekturą wyróżniają się w każdym zabudowanym terenie. Wiadomo płoty i ogrodzenia tych budynków są raczej standardowe z siatki. Mają przede wszystkim zaznaczyć teren należący do danej szkoły i zabezpieczać uczniów zwłaszcza tych młodszych przed wyjściem zbytnio poza „granice” szkoły. Salony wyposażone w fotele fryzjerskie, uczelnie to instytucje dość poważne i tego typu wyposażenie jest jak najbardziej właściwe.

Natomiast przedszkola to placówki dla dzieci i ich świat opiera się na poznawaniu świata poprzez dziecięce doświadczenia i motywy. Często w oknach i w otoczeniu przedszkoli znajdują się elementy występujące w otoczeniu dzieci w postaci bohaterów dziecięcej literatury, zabawek czy przyborów do zabawy i nauki. To wyróżnia dziecięce placówki wśród pozostałych zabudowań. Można jeszcze i w inny sposób może bardziej podkreślić autonomię budynku dla młodego pokolenia? Nie tylko budynek ale fotele fryzjerskie tych instytucji mogłyby mieć osobliwe wzory np. w postaci bramy lokomotywy i przęseł ogrodzenia jako kolorowych wagoników lub też związanych z nazwą danego przedszkola. Wtedy ogrodzenie stanowiłyby postacie leśne, może z bajek lub piosenek.

Taką specyficzną placówką pod względem edukacji są ogniska plastyczne. One też mają szansę na odznaczenie się w zwykłej zabudowie miasta. Na przykład ich płoty i ogrodzenia mogłyby mieć charakterystyczne deski w postaci kolorowych kredek lub pędzelków, obrazków czy farb. Miałoby to również aspekt edukacyjny dla wszystkich dzieci przechodzących obok takiej placówki np. w utrwalaniu kolorów, przeliczaniu „kredek” i określaniu ich wysokości. Każda taka placówka byłaby rozpoznawalna w każdej miejscowości a i dzieciom przedszkolnym ich przedszkole kojarzyłoby się z beztroskim pełnym niespodzianek dzieciństwem, do których chętnie by uczęszczały.