Fotografia, sztuka dla każdego?

Mało kto nie zachwycał się dawniej cudownym, malowniczym widokiem albo ujmującymi refleksami światła, jakie odbijały się na wodzie. Wielu marzyło wtedy, żeby taki widok zachować nie tylko w pamięci, lecz i na zdjęciu.

Właśnie dlatego fotografia cieszy się tak dużym zainteresowaniem pośród zwykłych ludzi, gdyż jest uniwersalna i konkretna, oddaje wszystko prawdziwie i autentycznie. Fotografia powoli staje się również synonimem prawdy, chociaż utożsamiana jest z nią błędnie. Prawda bowiem posiada wiele znaczeń i może być definiowana dowolnie, fotografia natomiast ma tylko jedną płaszczyznę, jakiej nie da się w żadnej sposób odmieniać i dostosowywać do konkretnej sytuacji czy potrzeb, które aktualnie mają miejsce. Wciąż jednakże ta dziedzina sztuki uważana jest za prawdziwe przedstawienie widzianego obrazu własnymi oczami i dość często jest jedynym sposobem, żeby zobaczyć coś lub kogoś, kogo normalnie nigdy nie mielibyśmy możliwości oglądać na żywo.

Dotyczy to fotografii osób i miejsc odległych, nieosiągalnych, a które jednakże zasługują na oglądanie i podziwianie. Z tego właśnie bierze się główna zaleta fotografii i sztuki fotografowania w ogóle, czyli uniwersalności. Ogólnodostępne aparaty fotograficzne umożliwiają każdemu praktycznie na stanie się swoim własnym fotografem, który będzie zachowywał to, co jego zdaniem trzeba utrwalić i co warte jest zapamiętania. Fotografia jest dziedziną konkretną, ukazującą tylko to, co powinniśmy pokazać, bez żadnego pola do manewru, dyskusji i wielu różnorodnych interpretacji, co nierzadko zdarza się na obrazach czy rysunkach. Chcesz wiedzieć więcej o robieniu zdjęć? Sprawdź tutaj.