Fotopułapka – czym są i na co zwracać uwagę przy wyborze?


Fotopułapki zyskują coraz większe zainteresowanie i popularność. Nic w tym dziwnego, bo dzięki nim można bez przeszkód wykryć i zobaczyć poruszający się obiekt, nawet w porze nocnej.

Kamery leśne służyły kiedyś jedynie do obserwacji zwierząt właśnie w lasach lub innych okolicznościach przyrody, jednak z biegiem czasu dostały wiele innych zastosować. Sprawdź czym jest fotopułapka i czym kierować się przy jej wyborze.

Kamera leśna – co to takiego?

Fotopułapka, czyli inaczej mówiąc, to nic innego jak dedykowana kamera lub aparat, który posiada czujnik ruchu. Co ciekawe, przytoczony czujnik ruchu jest powszechnie stosowany w urządzeniach alarmowych, które dobrze zna każdy z nas. Urządzenie to stosowane jest do obserwacji i pilnowania danego terenu – dzięki temu, że uaktywnia się ono dopiero pod wpływem ruchu danego obiektu, może rejestrować daną przestrzeń nawet przez kilkanaście dni. Zapis polegać może (w zależności od rodzaju fotopułapki) na kręceniu filmów, robieniu zdjęć, a także na obu tych czynnościach. Dodatkowo większość współczesnych kamer leśnych posiada możliwość wysyłania zarejestrowanych danych na konkretny numer telefonu czy maila. Niech nie zmyli Was nazwa – urządzenie nie jest wykorzystywane jedynie do obserwacji zwierząt leśnych. Bardzo często znaleźć je można na prywatnych posesjach, miejscach słabo oświetlonych, przy stawach hodowlanych oraz innych terenach, które nie mogą być monitorowane ze względu na słabą widoczność. Tak jak już wspomnieliśmy fotopułapka w swoim działaniu wykorzystuje podczerwień, więc rejestrowanie materiału w nocy lub w przypadku braku oświetlenia nie stanowią dla niej żadnego problemu. Właśnie ze względu na te cechy rozwiązanie to jest coraz częściej wykorzystywane do ochrony przed złodziejami lub niechcianymi gośćmi.

Przy zakupie zwróć na to uwagę

Jeżeli zdecydujesz się na zakup kamery leśnej to przede wszystkim wybierz taki wzór urządzenia, który idealnie wpasuje się w kolorystykę miejsca, w którym chcesz go umieścić. Zazwyczaj miejscem takim jest drzewo, krzew, zarośla czy zwalony pień – im mniej widoczne miejsce, tym lepiej. Upewnij się także, że fotopułapka jest odporna na działanie warunków atmosferycznych oraz działanie wody, ponieważ jej niezawodność jest gwarantem uzyskania odpowiedniego materiału. Warto postawić także na wysokiej jakości baterię, dzięki której będzie ona funkcjonować przez długi czas. Modnym rozwiązaniem jest także wybór kamery leśnej z panelem solarnym lub innej mini kamery, dzięki któremu będzie ona chodziła praktycznie przez cały czas, bez potrzeby doładowywania. Ta funkcja pozwala na dokładne i nieprzerwane obserwacje przyrody, a także lepszą ochronę domu, budynku czy ogrodu. Istotną kwestią są także odpowiednie dobranie parametrów kąta widzenia czy zasięgu sensora i poświaty, dlatego właśnie w przypadku zakupu fotopułapki należy zdać się na sprawdzonego sprzedawcę, który rzetelnie pomoże w wyborze odpowiedniego sprzętu.

Fotopułapka, czyli kamera leśna, to w ostatnich czasach modny gadżet, jednak przy jego zakupie warto skorzystać z pomocy sprawdzonego sprzedawcy. Warto także pamiętać, że urządzenie to sprawdzi się świetnie nie tylko do obserwacji przyrody, ale także do ochrony terenu lub domu przed złodziejami.