Francuskie domy perfumeryjne

Francja od wieków kojarzy się z pięknymi zapachami. Postrzegane są one jako wykwintne, zmysłowe, luksusowe, szykowne. Po perfumy od francuskich domów perfumeryjnych chętnie sięga zarówno płeć piękna, jak i brzydka. Skąd ta popularność pachnideł znad Loary i jakie marki warto znać, jeśli chce się pachnąć paryskim szykiem? Poznaj historię francuskiego perfumiarstwa.

Najbardziej znane francuskie domy perfumeryjne

Francuskich marek perfum jest co niemiara. Większość z nich jest dobrze znana miłośnikom zapachów. Warto jednak zaznaczyć, że wszystko zaczęło się od domu perfumeryjnego Guerlain. Powstał on w 1828 roku i produkował pięknie wonie do ciała, jakie znany we współczesnym wydaniu. Nie są to jednak jedyne znane nam francuskie perfumy. Wśród tych popularnych jednym tchem wymieniać można Chanel, Dior, Guerlain, Chloe, Thierry Mugler, Yves Saint Laurent.

Nie można też zapominać o młodszych, ale już popularnych domach perfumeryjnych. Do takich zalicza się np. markę Lacoste. Chociaż pierwsze perfumy wypuściła na rynek dopiero w latach 80.XX wieku, to już można nazwać je kultowymi. Dużym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim perfumy Lacoste męskie, których wonie panowie odkryją na https://tagomago.pl/collections/lacoste/dla-mezczyzn-perfumy-meskie. Twórcami tych pachnideł są najznamienitsze nosy perfumiarstwa m.in. Jean-Michel Duriez czy Laurent Bruyere. Dla Lacoste tworzą oni kompozycje zapachowe orzeźwiające, głównie oparte na wodno-cytrusowych akordach. Sztandarowym produktem jest woda toaletowa Lacoste Essential, wydana również w wersji sportowej.

Dlaczego Francja jest stolicą pięknych zapachów?

Historia francuskiego perfumiarstwa sięga XII wieku. To właśnie wtedy w ówczesnym miasteczku Grasse w regionie Prowansji i Lazurowego Wybrzeża zaczął funkcjonować przemysł garbarski. Co to ma wspólnego z pięknymi zapachami? To, że wyrób skór wiązał się z wytwarzaniem dużych ilości nieprzyjemnych woni. Zmęczeni tym mieszkańcy postanowili w XVI wieku walczyć z brzydkimi aromatami za pomocą perfum. W XVI wieku w tym regionie powstały rozległe uprawy roślin, których ekstrakty zapachowe wykorzystywane są w przemyśle perfumeryjnym.

Z czasem sztuka tworzenia zapachów stała się bardziej dochodowa, a w wiekach Oświecenia w Grasse masowo produkowały perfumy dla znanych paryskich domów mody. Dziś jest podobnie. Z tych okolic pochodzą takie składniki perfum jak jaśmin, róża, mimoza, kwiat pomarańczy oraz lawenda. Substancje te wchodzą w skład wielu perfum od francuskich projektantów. Odnaleźć można je np. w pachnidłach Yves Saint Laurent czy Chanel.