Funkcjonalność szybkowarów

Dzięki wykorzystaniu podwyższonego do dwóch atmosfer ciśnienia szybkowar zagwarantuje nam przygotowanie obiadu nawet o siedemdziesiąt procent krótszym czasie w porównaniu do gotowania w tradycyjnych garnkach. Dzieje się to dlatego, że wysokie ciśnienie podwyższa temperaturę wrzenia wody do ponad sto stopni Celsjusza co znacznie przyspiesza czas obróbki termicznej żywności.

Szybkowar to nie tylko wyjątkowo funkcjonalne naczynie, które skraca czas gotowania zdrowych o pełnej zawartości odżywczej potraw ale również energooszczędne urządzenie kuchenne, którego stosowanie może zmniejszyć codzienne zużycie energii nawet do pięćdziesięciu procent.

Współczesny szybkowar nieco różni się od pierwszego prototypu zwanego kociołkiem Papina, który pochodzi z drugiej połowy siedemnastego wieku. Ze względu na zachowanie należytego bezpieczeństwa podczas pracy z urządzeniem, nowoczesne szybkowary obowiązkowo wyposażone  zostały w specjalne zawory, które odprowadzają w całkowicie bezpieczny sposób gorącą parę po zakończeniu przyrządzania potrawy. Wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej garnek można swobodnie myć w zmywarce dodatkowo oszczędzając swój czas a przede wszystkim wodę.

W szybkowarze można nie tylko gotować potrawy w wodzie czy je dusić ale również przyrządzać w krótkim czasie zdrowe dania na parze, rozmrażać mrożonki a nawet robić soki ze świeżych owoców, które zachowują wszystkie wartości odżywcze. Ze względu na swoje możliwości szybkowar stał się niezbędnym naczyniem w każdej nowoczesnej kuchni.