Gdzie zrobić badanie na osteoporozę i ile kosztuje?


Badaniem pozwalającym na ustalenie ryzyka wystąpienia osteoporozy jest ocena gęstości kości, czyli densytometria. Lekarz może na jego podstawie określić poziomu ubytku masy kostnej, co ułatwia diagnostykę oraz wdrażanie leczenia.

Gdzie można wykonać densytometrię i jaka jest cena takiego badania?

Gdzie przeprowadza się densytometrię?

Badanie gęstości kości może być wykonane w ramach NFZ lub w ośrodku prywatnym. W pierwszym przypadku pacjent musi otrzymać skierowanie do specjalisty, jednak nie może go uzyskać od lekarza pierwszego kontaktu. Pracownik podstawowej opieki zdrowotnej nie dysponuje odpowiednimi do tego uprawnieniami, ale może wystawić skierowanie do poradni leczenia osteoporozy.

Jeżeli natomiast densytometria ma być przeprowadzona w prywatnej placówce, wystarczy tylko umówić się na wizytę. Niektóre apteki i przychodnie organizują akcje dla seniorów, pozwalające na odbycie bezpłatnego badania gęstości kości w mobilnych osteobusach. Ze względu na dużą ilość chętnych, celem skorzystania z takiej oferty należy wcześniej samodzielnie nawiązać kontakt oraz zarezerwować termin.

Jak długi jest czas oczekiwania na badanie densytometryczne?

Osteoporoza leczona jest w specjalistycznych placówkach. Skierowanie na badanie densytometryczne najczęściej dotyczy ośrodków, które posiadają podpisaną umową na jego realizację w ramach NFZ. Czas oczekiwania może się różnić w zależności od regionu kraju oraz miasta, jednak zwykle wynosi maksymalnie kilkanaście dni. Sama procedura polega na poddaniu wybranego obszaru szkieletu promieniowaniu rentgenowskiego i trwa około pół godziny.

W trakcie badania pacjent leży nieruchomo, a po jego zakończeniu może od razu wróci do normalnej aktywności. Wynik badania densytometrycznego pozwala na określenie, jaki poziom wapnia posiadają poszczególne odcinki kostne. Szczegółowe informacje uzyskać można od lekarza.

Ile kosztuje badanie gęstości kości?

Na skorzystanie z usług prywatnej placówki zwykle decydują się pacjenci, którym nie udało się skorzystać z darmowej akcji lub termin oczekiwania na wizytę u specjalisty w ramach NFZ jest dla nich zbyt długi. W zależności od miasta i województwa, cena prześwietlenia jednego obszaru szkieletu wynosi od 40 do około 150 złotych. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach do kosztów należy doliczyć dodatkowe konsultacje. Oceny wyniku badania gęstości mineralnej kości dokonuje się zgodnie ze skalą T-score.

Poza gęstością powierzchniową wyrażoną w g/cm2, zawiera ona również zdjęcie przebadanego obszaru oraz informacje na temat odchyleń od normy. Lekarz musi wziąć pod uwagę wiele czynników podczas interpretacji wyniku, włącznie z aspektami negatywnie odbijającymi się na stanie kości – np. kwestiami genetycznymi czy przebytymi chorobami i złamaniami.