Groby naszych bliskich, czyli troszczymy się o miejsce pamięci

lawki-na-cmentarz
Tradycja grzebania bliskich znana jest od wieków. Już w starożytnym Egipcie przywiązywano do tego ogromną rolę. Dzisiaj nie jest inaczej. Miejsce pochówki ma w polskiej tradycji ogromne znaczenie. I nie ma tu znaczenia, jaką religię wyznajemy. Aby pokazać, jak nasi bliscy byli dla nas ważni, troszczymy się o ich groby, dbając o to, aby zawsze panował na nich porządek. Nie zapominamy również o ich regularnym odwiedzaniu.

Kwiaty

Większość z nas troszczy się o to, aby na grobach naszych bliskich nigdy nie zabrakło kwiatów. Mogą to być kwiaty żywe, ale doskonale sprawdzają się również te sztuczne. Są one dobre zwłaszcza wtedy, kiedy nie mamy możliwości pojawiania się na cmentarzu co kilka dni, aby wyrzucić te, które już zwiędły i zastąpić je świeżymi. Kwiatami, które w polskiej tradycji uważane są za cmentarne są chryzantemy. To właśnie na nie stawiamy w dniu Wszystkich Świętych, kiedy to tłumnie odwiedzamy groby naszych bliskich, którzy odeszli już z tego świata. Nie oznacza to jednak, że nie można na grobie położyć innych kwiatów. Wiele osób wybiera na przykład te, które były ulubionymi kwiatami zmarłej mamy, siostry, cioci czy zmarłego dziadka lub ojca.

Znicze

Bardzo dużo osób sądzi, że palenie na grobach zniczy to tradycja czysto chrześcijańska. Tymczasem okazuje się, że ma ona – jak wiele zresztą religijnych tradycji – podłoże pogańskie. Symbolika palonych na grobach świec jest rozmaita. Przede wszystkim oznaczają one przemijające życie. Są również symbolem pamięci o naszych zmarłych. W tradycji chrześcijańskiej mają oświetlać dusze naszych bliskich, pokazując im drogę do Raju. Świece symbolizują również życie wieczne.

Ławeczki

Nie brakuje osób, które na groby swoich bliskich przychodzą regularnie i spędzają tam sporo czasu. To właśnie z myślą o nich oferowane są ławki na cmentarz AGMAR które ma w swojej ofercie. Dzięki ławeczce nie trzeba męczyć swojego kręgosłupa oraz nóg długim staniem. Na takie ławeczki warto postawić zwłaszcza wówczas, gdy przy grobie często pojawia się osoba starsza i schorowana.

Cmentarz jest miejscem wyjątkowym. To miejsce pamięci, zadumy, przemyślenia. Dlatego wymaga nie tylko odpowiedniego zachowania, ale również właściwej oprawy. Pamiętając o naszych bliskich zmarłych, nie możemy zapomnieć o grobach, w których zostali pochowali. Jest to nasza polska tradycja, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. I z pewnością jeszcze długo nic się w tym względzie nie zmieni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.