Grudnik – żywa jesienna dekoracja domu

Grudnik to popularna nazwa, która określa się zakwitającą jesienią roślinę – szlumbergerę. Jej liczne barwne kwiaty zdają się rozkwitać na przekór krótkim, chłodnym i często pochmurnym dniom. Co warto wiedzieć o tym sukulencie i jakie są warunki jego uprawy?

Grudnik zakwita jesienią, ale również zimą – z tego powodu określa się go mianem kaktusa bożonarodzeniowego. W naturze rośnie w Ameryce Południowej, gdzie zakwita w maju (na półkuli południowej rozpoczyna się wtedy listopad). Kwiaty zakwitają na końcach mięsistych pędów, które podzielone są na segmenty. Pojawiają się bardzo licznie i występują w różnych kolorach: białym, różowym, czerwonym czy fioletowym, oraz różnorodnych ich odcieniach.

Wymagania

Szlumbergera lubi miejsca słoneczne, lecz o świetle rozproszonym – jego brak przyczyni się do wydłużenia pędów i zmniejszenie ilości kwiatów. Zbyt sile słońce prowadzi z kolei do żółknięcia rośliny oraz poparzeń. Roślina dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, jednak w okresie od sierpnia do października powinniśmy zapewnić jej nieco niższą temperaturę, ok. 12-15 stopni Celsjusza. Jest to dla rośliny czas spoczynku, który niezbędny jest do późniejszego obfitego kwitnienia. Wtedy też niemal zupełnie rezygnujemy z podlewania, od czasu do czasu zraszając jedynie system korzeniowy. Poza tym grudnik znosi krótkie okresy przesuszenia, na co pozwala woda magazynowana w pędach. Podlewamy go umiarkowanie, nie dopuszczając do przelania podłoża – może to skutkować gniciem korzeni.

Podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne, by zapewniać korzeniom dostęp powietrza. W sezonie wegetacyjnym szlumbergerę zasilamy nawozem do kaktusów – wystarczy raz na 3, 4 tygodnie. Gdy roślina jest w trakcie rozwijania pąków, możemy spryskiwać ją miękką wodą. Należy jednak pamięta c, by nie robić tego, gdy kwiaty zaczną rozkwitać.

Szlumbergera należy do roślin, które bardzo łatwo rozmnożymy. Wystarczy oberwać jeden człon i włożyć do wilgotnego podłoża, by po kilku tygodniach wypuścił korzenie. Warto dodać, że roślina będzie rosła lepiej i prezentowała się efektowniej, gdy w doniczce umieścimy 2 lub 3 człony. Mogą być to odmiany różnokolorowe – w okresie ich kwitnienia otrzymamy piękną, barwną ozdobę.

Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy, szlumbergera czy zygokaktus – wszystkie te nazwy określają tę sama roślinę. Przy zapewnieniu jej właściwych warunków, otrzymamy niezwykłą żywą dekorację, która będzie cieszyła oczy w czasie zimnych, pochmurnych dni. Odpowiednio pielęgnowana, stanie się również wyjątkową świąteczna ozdobą.

Inne ozdoby znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.