Jak dbać o zdrowie po czterdziestce?

Czterdziestka to taka swoista granica, po której przekroczeniu zaczynamy myśleć o sobie jako o ludziach w podeszłym wieku. Żeby mimo upływu lat, pozostać w dobrej formie i cieszyć się doskonałym zdrowiem, również po czterdziestce, należy o siebie dbać. Podpowiadamy w jaki sposób można to zrobić.

Jeśli ten dzień właśnie nadszedł, nie ma co załamywać rąk i użalać się nad sobą. To jeszcze nie koniec świata! Wkroczenie w kolejną dekadę, może być doskonałym pretekstem do zmiany trybu życia. Jeśli dotychczas nie byliśmy aktywni fizycznie czas to zmienić!

Przegląd czterdziestolatka

Na początek warto zrobić gruntowne badania. Po konsultacji z lekarzem będziemy mogli stwierdzić w jakiej kondycji jest nasz organizmom i o co ewentualnie należy się szczególnie zatroszczyć. Nieśli badania nie wykażą nic niepokojącego, możemy poświęcić swoją uwagę zdrowemu trybowi życia. Na początek zrewolucjonizuj swoją dietę. W tym wieku organizm nie potrzebuje już tylko kalorii co 20 lat wcześniej. Należy także ograniczyć ilość spożywanych cukrów oraz soli. Na naszym stole powinno za to pojawić się dużo warzyw, sałaty, chude mleko czy jogurty. Nadszedł chyba również czas na rzucenie nałogów.

Aktywność fizyczna

To nie prawda, ze można być za starym na uprawianie sportu. Jeśli dano nic nie trenowaliśmy możemy zacząć chociażby od jazdy na rowerze czy codziennego spaceru. Za jakiś czas możemy zabrać z sobą kijki i tym samym wykonywać bardziej energiczne ruchy. Wizyta w siłowni czy w klubie fitness to także doskonały pomysł. Możemy skonsultować się z trenerem osobistym lub wykonywać standardowy trening, którego opis znajdziemy w sieci. Kobiety powinny także wyjść naprzeciw pierwszym objawom menopauzy, aby złagodzić jej przebieg. Wszelkie kroki w tym kierunku najlepiej wykonać pod okiem lekarza specjalisty.

Po czterdziestce większość z nas ma już w miarę ustabilizowaną sytuację życiową, a dzieci nie wymagają stałej opieki. Dlatego może to być również doskonały moment aby odnaleźć w życiu pasję lub wrócić do zajęć, które kiedyś sprawiały nam przyjemność. Mamy ogromne pole do manewru. Najlepiej dzielić te zajęcia z kimś bliskim, przyjacielem lub partnerem. Wtedy sprawi to jeszcze większą przyjemność.

Żeby cieszyć się życiem po czterdziestce i mieć masę energii, musimy przede wszystkim dbać o swoje zdrowie. Nie bez powodu stare porzekadło mówi, że „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Od teraz to może być nasze życiowe motto. W poszukiwaniu innych porad na zbliżone tematy, warto zajrzeć tu.