Jak nie dać się oszukać, kupując mieszkanie?


Przed Tobą zakup własnego mieszkania? Z jednej strony nie możesz się doczekać, z drugiej towarzyszy Ci lęk. Jak nie dać się oszukać, kupując mieszkanie? O czym warto pamiętać, by podjąć słuszną decyzję na lata?

Poznaj wskazówki dotyczące sprawdzania dewelopera, lokalizacji oraz kupowania mieszkania na rynku pierwotnym. Przygotuj się odpowiednio do jednej z najważniejszych decyzji w Twoim życiu.

Nie daj się oszukać, kupując mieszkanie:

  • Sprawdź dokładnie dewelopera odpowiedzialnego za budowę
  • Poznaj wskazówki dotyczące wybierania lokalizacji inwestycji
  • Dowiedz się, co zrobić, gdy wybierasz mieszkanie na rynku pierwotnym

Wybieraj dewelopera z dużym doświadczeniem

Decyzja o zakupie mieszkania jest jedną z najważniejszych w życiu, dlatego warto podejmować ją rozważnie. Oznaką rozwagi będzie decydowanie się na usługi firm deweloperskich z wieloletnim doświadczeniem. Jednym z przykładów jest Agrobex: https://agrobex.pl/. To przedsiębiorstwo obecne na rynku budowlanym od 1988 roku, funkcjonujące jako deweloper od 1997 roku.

Agrobex może pochwalić się 34-letnim stażem na rynku i ponad 64 zrealizowanymi inwestycjami mieszkaniowymi. Ma na swoim koncie również przeszło 100 zrealizowanych inwestycji zleconych. Całość daje wynik ponad 8000 wybudowanych mieszkań oraz powyżej 626 metrów kwadratowych stworzonych powierzchni. Wszystkie stosowane technologie spełniają normy budowlane, są bezpieczne dla człowieka oraz środowiska. Warto również wspomnieć, że Agrobex jest uznany w rankingu Wielkopolskiego Klubu Kapitału za jedną z najcenniejszych marek w całym regionie.

Decyduj się na daną lokalizację w przemyślany sposób

Niezwykle ważnym aspektem decydującym o zadowoleniu z zakupu inwestycji jest jej lokalizacja. Wiele tworzonych osiedli odznacza się niewielkimi odległościami między blokami, co może negatywnie wpływać na prywatność mieszkańców. To jednak nie wszystko. Liczy się również plan zagospodarowania przestrzeni oraz wiedza historyczna na temat danego terenu.

W planie zagospodarowania terenu możesz podejrzeć, czy w pobliżu nie jest planowana budowa drogi lub też wielkopowierzchniowego sklepu. Dla wielu osób może to stanowić przeszkodę i zaburzać spokojne życie w danym miejscu. Tym, co również bardzo istotne, jest sprawdzenie okolicznych zbiorników wodnych. Czy inwestycja, którą obserwujesz, nie powstaje przypadkiem na terenie zalewowym? Jeśli w okolicy zdarzały się zalania lub powodzie, to na co dzień może towarzyszyć Ci lęk o własne M, plus koszty ubezpieczenia nieruchomości w takim miejscu okażą się wyższe.

Jak nie dać się oszukać, kupując mieszkanie z rynku pierwotnego

Jeszcze jedną przeszkodą w kupowaniu mieszkania może być to, że inwestycje z rynku pierwotnego często nie mogą być obejrzane przed zakupem. Lokale mieszkalne sprzedawane są na długo przed tym, nim powstaną mury. Wiele osób upatruje w tym problemu, ponieważ nie ufa gotowym wizualizacjom przedstawiającym inwestycję w samych superlatywach. Aby odzyskać spokój i mieć pewność podjęcia słusznej decyzji, można poprosić dewelopera o pokazanie podobnego, gotowego już mieszkania. Gdy deweloper ma na swoim koncie wiele zrealizowanych inwestycji, wówczas poprzednie inwestycje pozwolą wyrobić sobie zdanie na jego temat. Dobrym rozwiązaniem jest również spisanie umowy dotyczącej wyglądu danego lokalu. W skonstruowaniu takiego dokumentu pomocna będzie pomoc prawnika.