Jak prowadzić szkolenia – porady dla szkoleniowca

doradztwoSzkoleniowiec to osoba, która swoją nabytą wiedzą i doświadczeniem dzieli się z innymi – uczestnikami szkoleń. Jednak wiedza i doświadczenie to nie wszystko. Bowiem trzeba również wiedzieć jak poprowadzić szkolenie, bo to było ciekawe i interesujące, a uczestnicy wyciągnęli ze spotkania jak najwięcej.

Uczestnik zadowolony i usatysfakcjonowany ze szkolenia to klient, który wraca. A jak wiadomo – klient, który wraca jest tym, dzięki któremu zyskujemy dobra opinię i zarabiamy więcej. Jakie więc są porady dla szkoleniowca, który ma wiedze i doświadczenie, a nie do końca wie jak szkolenie poprowadzić?

Najważniejszą kwestią nie jest samo posiadanie wiedzy, ale umiejętność jej przekazania. Uczestnik, który zgłasza swoje uczestnictwo w szkoleniu chce posiąść wiedzę, którą szkoleniowiec ma za zadanie mu przekazać.

Najważniejszy jest sposób przeprowadzania szkolenia. Samo mówienie to nie wszystko – musimy wykazać się zaangażowaniem i wykorzystać inne metody przekazania wiedzy, które będą interesujące i ciekawe. Możemy wykorzystać do tego prezentacje komputerowe, zdjęcia, gadżety i wszystko inne, które pomoże zaciekawić uczestnika.

Zaciekawienie uczestnika to połowa sukcesu. Uczestnik, który jest zaciekawiony i zainteresowany szkoleniem będzie słuchał tego, co mamy do powiedzenia. Musimy więc dołożyć wszelkich starań, by uczestnika zaciekawić i nie dopuścić do tego, by szkolenie w jakimkolwiek momencie stało się nudne.

Dobry szkoleniowiec to taki, który wie jak ważny jest jego wizerunek i prezencja. Jak wiemy – wygląd to nasza wizytówka, o którą powinniśmy dbać i starać się, by była jak najlepsza. ,,Jak nas widzą tak nas piszą” – również szkoleniowca. Odpowiedni dobór garderoby, zadbany wygląd – to wszystko ma znaczenie i sprawia, że jesteśmy profesjonalni lub nie.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest kontakt wzrokowy. Podczas prowadzenia szkolenia musimy zadbać o to, by poprzez komunikację niewerbalną skupić na sobie uwagę i pozyskać uwagę uczestnika.

Skuteczne szkolenie to takie, z którego uczestnik wyciągnie jak najwięcej. Starajmy się więc słuchać uczestnika i zapytać, czy być może są jakieś pytania dotyczące szkolenia. Pytania postawione przez uczestników są w pewnym sensie weryfikacją całego szkolenia i dowodem na to, że uczestnicy rzeczywiście wykazują zainteresowanie.

Emocje podczas prowadzenia szkolenia mają ogromny wpływ na ich jakość. W takich emocjach jak jest szkoleniowiec – właśnie w takich emocjach będą również uczestnicy. Dzięki emocjom wiedza jest lepiej przyswajana, co jest w szkoleniach chyba najważniejszym aspektem.

Warto aktywizować grupę, poprzez pytania i przeprowadzanie ćwiczeń. Dzięki temu uczestnicy biorą udział w szkoleniu nie tylko słuchając, ale i rozwiązując problemy samodzielnie i odpowiadając na pytania.

Po szkoleniu warto poprosić o informację zwrotną, czyli to co według uczestników było ciekawe, interesujące, czy wymagające poprawy. Czasami uczestnicy dadzą nam wskazówki lub porady, na podstawie których możemy nanieść swoje poprawki do szkoleń.

Firma PMQ oferuje doradztwo z zarządzania projektami – postaw  na PMQ.