Jak przygotować się do remontu mieszkania?

Często latami odkładamy pieniądze na remont mieszkania, aby w końcu cieszyć się nową łazienką i odmalowanymi ścianami. Jest to jednak trudny okres dla domowników, którzy muszą radzić sobie z wszechobecnym kurzem i pyłem.

 Planowany remont, nieplanowane szkody

Remont mieszkania ma poprawić nasze warunki mieszkaniowe, dlatego rzadko kiedy myślimy o dodatkowych szkodach. W ferworze pracy może jednak okazać się, że niektóre elementy zostały uszkodzone lub zniszczone. Aby zapobiec takim nieprzyjemnym niespodziankom, należy przed rozpoczęciem prac remontowych dokładnie zabezpieczyć mieszkanie. Nie jest to specjalnie trudne i czasochłonne zadanie, a niesie ze sobą sporo korzyści. Nie tylko zniweluje ewentualne szkody, ale również ułatwi również przeprowadzenie porządków po zakończeniu remontu.

 Zabezpieczenie podłóg i mebli

 Do zabezpieczenia mieszkania na okres prac remontowych będziemy potrzebowali taśmy malarskiej, foli ochronnej oraz tektury. Wszystkie te rzeczy bez problemów nabędziemy w marketach budowlanych, a zamiast tektury możemy użyć także zbędnych w naszym domu kartonów po butach czy innych zakupach. Najważniejsza będzie dla nas folia – przykryjemy nią wszystkie elementy, których nie da się wynieść z remontowanego pomieszczenia. Meble powinniśmy okryć maksymalnie grubą folią, która nie rozerwie się na ostrych krawędziach. Folia ochroni także nasze podłogi, które w okresie remontowym są szczególnie narażone na uszkodzenia. Warto je zatem zabezpieczyć nie tylko przed szkodami mechanicznymi, ale również przed pyłem i kurzem. Do ochrony podłóg drewnianych zaleca się użycie tektury (litej lub falistej). Jest ona bardzo funkcjonalna, bowiem każdy odcinek przyklejamy osobno. W razie zabrudzenia czy uszkodzenia wymieniamy tylko kawałek, bez konieczności zrywania całego zabezpieczenia. Folia i tektura nie zdadzą jednak egzaminu bez wsparcia dobrej taśmy malarskiej, która gwarantuje skuteczne mocowanie materiałów ochronnych. Możemy wykorzystać ją także do oklejenia elementów szczególnie narażonych na zabrudzenia – gniazdek, włączników, futryn czy ram okiennych. Kupując taśmę zwróćmy jednak uwagę na jej przeznaczenie. Popularna żółta taśma ma bowiem różnego rodzaju zastosowania.

Niezbędnik w czasie remontu

 Aby remont przebiegł sprawnie i nie przeciągał się w nieskończoność należy zapewnić sobie wszystkie potrzebne materiały. Jeżeli zatrudniamy ekipę fachowców, to możemy liczyć, że niezbędne narzędzia będą oni mieli ze sobą. Nieco inaczej wygląda sytuacja przy remontach na własną rękę. Wszystko zależy od charaktery wykonywanej pracy i zakresu prac, jednak w trakcie zapewne przyda nam się drabina, wiertarka, młotek oraz wiadro na farbę oraz rozpuszczalniki i zmywacze, które szybko usuną ewentualne defekty.