Jak skutecznie zarządzać budżetem domowym

Oszczędność jest cnotą, którą należy pielęgnować, zwłaszcza że składa się z zestawu nabytych nawyków i przyzwyczajeń. We współczesnym świecie dyscyplina finansowa jest na ustach wszystkich, więc jeśli chcesz trzymać swoje domowe wydatki w ryzach, zapoznaj się z przydatnymi radami, które ułatwią ci dopiąć budżet i bez strachu spoglądać w głąb kalendarza.

 

Spisuj

Pierwszym krokiem do skutecznej kontroli wydatków jest ustalenie ich wysokości. W tym celu musisz koniecznie zapisać swoje miesięczne wydatki, zarówno te związane z opłatami, jak i te z utrzymaniem. Nie omijaj żadnego – nawet drobne zakupy powinny znaleźć się na twojej liście, wszyscy znamy dziwną tendencję pieniędzy do „przeciekania” przez palce. Często można ją wytłumaczyć właśnie małymi, niepozornymi kosztami.

Jeśli nie jesteś fanem zbierania paragonów i rachunków, możesz zapisywać wydane sumy w starym dobrym zeszycie. Nowocześniejszym rozwiązaniem będzie specjalna aplikacja na telefon, do której szybko i skutecznie wprowadzisz każdy grosz. Po miesięcznym podsumowaniu powinieneś mieć ogólny obraz struktury swojego budżetu. Nie oznacza to rezygnacji z zapisków – świadomość ilości wydawanych pieniędzy to najlepszy sposób na ich oszczędzanie.

 

Rozpisuj

Gotową sumę musisz porównać ze swoimi źródłami przychodu. Jeśli jesteś „pod kreską” oznacza to, że sytuacja jest poważna i musisz natychmiast ograniczyć wydatki. Jeśli twój budżet domyka się co do centymetra również powinieneś przemyśleć sposób zarządzania swoimi aktywami, ponieważ w przypadku nieprzewidzianej sytuacji nie jesteś w stanie skutecznie zareagować.

Najlepiej jeśli stworzysz szczegółowy plan wydatków na cały miesiąc. Zacznij od opłat mieszkaniowych, rat kredytu i innych obowiązkowych należności. Nie są to sumy, które możesz ograniczyć, więc ich pozycja jest stała. Następnie porównaj swoje nakłady na niezbędne dobra konsumpcyjne pod kątem zasadności. Jeśli jesteś w stanie ustal sumę, którą twoim zdaniem jesteś w stanie przeznaczyć na jedzenie, ubrania i dojazdy. Zapewne twoje pierwsze oceny będą zawyżone, ale nie przejmuj się, będziesz w stanie je zmniejszyć. Pozostała suma powinna zostać podzielona między oszczędności, inwestycje i rozrywkę (w tej kolejności). Ostatnia pozycja jest polem do największych cięć.

Tak stworzony plan porównaj ze swoimi źródłami dochodu i wciel w życie w następnym miesiącu, zrób wszystko w swojej mocy by nie przekroczyć budżetu. Jeśli znajdziesz dodatkowe sposoby na zarabianie pieniędzy, upewnij się że nie wiążą się z żadnymi ukrytymi nakładami.

 

Oszczędzaj

Po zebraniu informacji i wcieleniu w życie opracowanego na jego podstawie planu czas na kalibrację budżetu. Spójrz na niego pod kątem efektywności i przydatności wydatków. By zwiększyć tę pierwszą zaplanuj zakupy wedle sklepowych promocji, postaraj się zaopatrywać w tańsze zamienniki, korzystaj z pomocy sąsiadów przy transporcie i pod żadnym pozorem nie pozwól sobie na marnotrawstwo. Przyjrzyj się także uważnie swoim zapisanym wydatkom poszukując tych, które możesz bez większego problemu uniknąć. Bądź konsekwentny, nie bój się także odmawiać sobie przyjemności i zawsze zastanawiaj się przed zakupem czy rzeczywiście jest on ci przydatny.

Łącząc szczegółowe zapiski z zaplanowanym budżetem oraz zdrowym rozsądkiem w podejściu do wydatków będziesz w stanie zapanować nad swoimi wydatkami. Jeśli rozliczasz się w innej formie, sprawdź możliwości księgowości internetowej , stosując te same zasady jesteś w stanie jeszcze skuteczniej oszczędzać.