Jak wybrać developera?

developer-warszawaNowe mieszkania w Warszawie to wydatek rozłożony czasem na prawie całe życie. W innych dużych miastach nie jest inaczej. Jako partner w tym zakupie przyda się dobry developer Warszawa to ogromny rynek, który sam w sporym stopniu eliminuje słabych graczy z branży. Ale nie wszędzie jest podobnie. Jak sprawdzać developera tam, gdzie mamy mniejszą konkurencję lub gorszy dostęp do opinii klientów?

Na etapie rozmowy telefonicznej z biurem sprzedaży sprawdź czy developer pomaga dostać dobre warunki kredytu w bankach. Czyli nie tylko czy przekaże dokumentację inwestycji, ale jakie ma relacje. Wydaje Ci się to absurdalną radą? Nic podobnego. Banki sprawdzają developerów, z którymi współpracują. Nie chcą brać udziału w finansowaniu niepewnych inwestycji. Możesz więc uznać, że jeśli developer pracuje z kilkoma bankami lub z solidnym bankiem to ktoś wykonał już trochę pracy za Ciebie i prześwietlił tę firmę. Jeśli ma w dodatku dobrą ofertę to znaczy, że ma dobre relacje z bankiem lub nieruchomości są postrzegane co najmniej jako atrakcyjne.

Ustawa developerska – sprawdź prospekt informacyjny developera

Sprawdź czy developer realizuje postanowienia ustawy developerskiej. Jej filarami są umowa developerska, prospekt informacyjny oraz rachunek powierniczy.

– Taki prospekt odnosi się zarówno do konkretnego lokalu sprzedawanego przez developera, jak i do osiedla – mówi prawnik z kancelarii Tomasz Kurek, adwokat od nieruchomości. – w prospekcie jest opis inwestycji, dowiemy się z niego także jaki jest jej stan prawny oraz w jaki sposób jest finansowana. W dokumencie tym powinien znaleźć się też harmonogram budowy osiedla. Jeśli chodzi o konkretny lokal to prospekt informacyjny wskazuje między innymi powierzchnię, układ i usytuowanie mieszkania, liczbę kondygnacji budynku i technologię wykonania.

Dobry prospekt informacyjny powinien też zawierać opis doświadczenia developera, im szerszy tym oczywiście lepiej. W dokumencie tym powinny też znaleźć się informacje na temat gruntu, na którym powstaje inwestycja – m.in. informacja o księdze wieczystej, ewentualnych obciążeniach hipotecznych, a także planach zagospodarowania sąsiednich działek.

Umowa developerska jest podpisywana u notariusza, a developer powinien prowadzić rachunek powierniczy, na który powinny trafiać środki wpłacane przez klientów oraz przez banki finansujące zakup mieszkań. Deweloper może wypłacać środki z takiego rachunku tylko wtedy, gdy oddaje kolejny etap inwestycji lub ją całkowicie kończy.

Opinie:

Janusz Kondratowicz (Informatyk, mieszkaniec Bemowa):

Pracuje w Warszawie od 5 lat i postanowiłem kupić tu w końcu mieszkanie Bemowo wydawało mi się najciekawsza opcję ze względu na ceny w zestawieniu z potencjałem rozwoju tej dzielnicy. Zacząłem od szukania konkretnych mieszkań, a potem dopiero sprawdzałem developera. Wybrałem dwa mieszkania. W przypadku jednego z developerów opinie w Internecie były tak złe, że nawet nie sprawdzałem dokumentów. Wychodzę z założenia że pewien procent negatywów jest naturalny, ale jeśli opinii jest bardzo dużo i w większości negatywne to trudno mi zaufać takiej firmie.


Adam Kraska (Warszawiak od 4 pokoleń, obecnie mieszkaniec Woli):

Już dwa razy w Warszawie kupowałem nowe mieszkania Warszawa Wola przyciągała mnie lokalizacją blisko centrum i dużym wyborem ofert. Przed ostatnim zakupem sprawdzałem aż 5 developerów i robiłem to naprawdę dokładnie. Dwóch z nich nie wytrzymało etapu sprawdzania wywiązywania się z ustaleń wobec mieszkańców. Reszta przeszła pozytywnie sprawdzanie dokumentów i rozstrzygające były opinie klientów. Warto skontaktować się też z podwykonawcami. Oni świetnie znają realna kondycję developera.

Dobry developer Warszawa – to popularne zapytanie. I to właśnie działa!

Przykład Warszawy pokazuje, jak ogromną rolę w ustalaniu poziomu oferty i działania developera ma wymiana informacji między klientami. Tu buduje się najwięcej ale… i najwięcej można stracić. Rynek stołeczny jest jednak tak konkurencyjny, że słabi developerzy wypadają z gry – klienci mają po prostu ogromny wybór mieszkań o różnym przekroju cenowym i w każdej dzielnicy. Nabywcy mieszkań bardzo szybko dzielą się swoją opinią w Internecie, często na forach poszczególnych osiedli, co daje możliwość kolejnym klientom uzyskania dobrej informacji „z pierwszej ręki”. Utyskiwania developerów, że klienci tylko narzekają nie trafią raczej do przekonania obecnych 20- i 30-latków, którzy dobrze już wiedzą, jak filtrować informacje o produktach i usługach w Internecie. Jeszcze 10 lat temu Internet był jednym z dodatkowych źródeł wiedzy przydatnych do sprawdzenia developera. Dziś jest właściwie podstawowym.

Sprawdź finanse developera

Podstawowym działaniem przed podpisaniem umowy z developerem jest sprawdzenie go w rejestrze przedsiębiorców – dane można znaleźć w Krajowym Rejestrze Sądowym lub w CEIDG czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Dzięki odpisom z tych rejestrów można dowiedzieć się czy developer nie ma np. problemów z komornikiem, nie jest w stanie upadłości oraz czy przedstawia terminowo sprawozdania finansowe. Można też poprosić developera o przedstawienie zaświadczeń z ZUS i Urzędu Skarbowego, wskazujących, że nie ma on tam żadnych zaległości. Wszystko powyższe to standardowe sposoby sprawdzania przedsiębiorców, które w przypadku developerów są też jak najbardziej wskazane.