Jak wybrać maszynkę do mielenia mięsa?

Jeśli w Twojej kuchni często goszczą kotlety mielone albo placki ziemniaczane, koniecznie powinieneś zaopatrzyć się w maszynkę do mielenia mięsa. Dlaczego? Zdecydowanie lepiej jest skorzystać z przetworzonego mięsa, które znasz niż kupować gotową paczkę mięsa garmażeryjnego, do którego dodawane są różne substancje pomocnicze (niekoniecznie zdrowe dla naszego organizmu).

Stare maszynki do mielenia mięsa powodowały wiele odcisków na palcach oraz uciążliwy ból rąk dlatego właśnie w pewnym momencie ludzie przerzucili się na paczkowane, już zmielone, mięso. Nie jest to rozwiązanie dobre, zwłaszcza jeśli jesteśmy alergikami albo mamy w domu małe dzieci. Na szczęście dzisiejsze maszynki do mięsa w niczym nie przypominają tych sprzed 30 lat.

Maszynki ręczne istnieją na światowym rynku od XIX wieku, a zostały wynalezione
w Niemczech. Zasada działania maszynek ręcznych jest bardzo prosta – w urządzeniu znajduje się ślimacznica, która pracuje pod wpływem ruchów naszych rąk. Oczywiście podstawową zaletą takiej maszynki jest jej ekonomiczność, natomiast minusem konieczność użycia siły do uzyskania zamierzonego efektu. Jeszcze jedna wada maszynek ręcznych to ryzyko uszkodzenia blatu po dłuższym stosowaniu.

Obecnie najpopularniejsze są maszynki elektryczne, które napędzane są przy pomocy prądu, a nie ludzkiej siły. Znacznie ułatwia to pracę w kuchni – takie urządzenie działa o wiele sprawniej, szybciej i praktycznie samodzielnie. Niektóre elektryczne maszynki potrzebują odrobiny nadzoru, ale tak naprawdę każde urządzenie, któremu powierzamy pracę czasem wymaga doglądania w trakcie wykonywania pewnych czynności. Jakie inne sprzęty powinieneś mieć w domu, przeczytasz tutaj.