Jak wybrać odzież ochronną i roboczą?

Każdy pracownik wykonujący niebezpieczne prace powinien być wyposażony w odzież bhp.

Zwiększa ona poziom jego bezpieczeństwa oraz komfortu pracy. Zanim dokona się konkretnego zakupu trzeba poznać informacje na ten temat.

Odzież robocza i ochronna
Najważniejszą kwestią to wiedzieć, że odzież robocza i ochronna to nie to samo. Najczęściej odzież obydwóch rodzajów wykonują Ci sami producenci jednak mają one pewne charakterystyczne cechy.
– odzież robocza – W głównej mierze chroni przed zabrudzeniami oraz nie musi posiadać certyfikatów jakościowych. Dodatkową cechą charakterystyczną odzieży roboczej jest możliwość jej prawie dowolnego dostosowania.
– odzież ochronna – Ubrania ochronne muszą chronić przed substancjami szkodliwymi dla zdrowia oraz muszą posiadać wszelkie certyfikaty.

Materiały z jakich robi się odzież roboczą
Odzież robocza taka jak rękawice robocze może być wykonana z różnych materiałów. Wyróżnia się:
– odzież bawełnianą – jest przewiewna, występuje w różnych gramaturach oraz bogatej palecie kolorów. Odzież robocza wykonana z tego materiału jest najczęściej spotykana
– odzież bawełniana z domieszkami – domieszki włókien syntetycznych powodują lepsze właściwości olejoodporne i wodoodporne, oraz sprawiają, że odzież taka łatwiej się pierze
– inne tkaniny – mają specyficzne właściwości i w głównej mierze adresowane są do specyficznych grup zawodowych.

Podział odzieży ochronnej
Odzież ochronną dzieli się w zależności od zadania jakie ma spełniać.
– ESD – jej zadaniem jest ochrona przed ładunkami elektrostatycznymi. Jest to istotne w miejscach, w których ładunki elektrostatyczne mogłyby doprowadzić do wybuchu.
– ochrona przed porażeniem prądem – jest to odzież podobna do ESD, jednak ma chronić pracownika przed bezpośrednim porażeniem prądem. Jest to typowy ubiór elektryka
– odzież ochronna chemiczna – zwykle przeznaczona jest do ochrony przed konkretnymi substancjami ponieważ nie wszystkie związki chronią przed wszystkim w ten sam sposób.
– odzież ochronna na temperaturę – może chronić zarówno przed niską jak i wysoką temperaturą. Wśród tej odzieży wyróżnia się odzież strażacką, spawacza czy też pracowników przemysłu metalurgicznego

Wyróżnić należy także odzież ostrzegawczą, chroniącą przed obrażeniami mechanicznymi czy też czynnikami biologicznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.