Jak wygląda procedura wszczepienia implantu zębowego?


Obecnie stomatologia proponuje innowacyjne metody uzupełniania uzębienia, utraconego w wyniku wypadku, próchnicy czy chorób przyzębia. Implanty stomatologiczne nie są tanim rozwiązaniem, ale uzyskane efekty rekompensują poniesione koszty. Obecnie większość ludzi ma świadomość, że implant zębowy jest rodzajem podparcia umieszczanego w strukturze kości szczęki.

Kto i jak dobiera implanty zębowe?

Podczas wizyty w gabinecie dentystycznym, stomatolog wyjaśnia cały przebieg procedury wszczepiana implantu, przedstawia całkowity koszt takiego zabiegu. Implant zębowy jest wkładany do kości szczęki, w miejsce utraconego zęba, a następnie, przy użyciu różnych typów połączenia implant-korona, mocowana jest sztuczna korona. Implant naśladuje naturalny korzeń zęba, stomatolog- chirurg wybiera parametry implantu, na podstawie rodzaju kości i dziąseł oraz struktur anatomicznych.

Istnieją kluczowe komponenty, które tworzą klasyczny implant stomatologiczny:

Główna część, czyli implant zębowy wykonany np. z tytanu jest bezpośrednio umieszczana w tkance kostnej. Obecnie implanty w kształcie stożka są używane najczęściej ze względu na podobieństwo fizjologiczne do naturalnego zęba. Łącznik, czyli część pośrednia, niezbędna do połączenia implantu i korony. Łączniki są również różne i służą bezpośrednio do podtrzymywania korony. Korona jest najważniejszym elementem, który zrekompensuje wady estetyczne.

Jak wygląda procedura wszczepienia implantu zębowego?

Implantację wykonuje stomatolog – chirurg za pomocą sterylnych narzędzi i materiałów stomatologicznych. Lekarz przeprowadza zabieg w znieczuleniu miejscowym, tak samo jak przy leczeniu próchnicy. W tym przypadku pacjent nie odczuwa żadnego bólu. Po delikatnym przygotowaniu kości dentysta ustawia implant i zszywa obszar zabiegu.

Z reguły po wszczepieniu należy postępować zgodnie z tymi samymi zaleceniami, jak po usunięciu zęba tzn. unikać wysiłku fizycznego, nie spożywać gorących potraw. Po umieszczeniu implantu zębów należy poczekać na połączenie ciała pacjenta i implantu. Pomimo faktu, że często ludzie mówią o przetrwaniu implantu, jest to niepoprawna formuła, ponieważ implant jest zasadniczo kawałkiem tytanu, a nie żywą strukturą. Przeszczep jest częścią ludzkiego ciała tzn. jego tkanka kostna przenika do porowatej matrycy tytanowej. Jest to niewidzialny unikalny proces, który ma swoje naturalne ramy czasowe około 5-6 miesięcy. To, ile czasu organizm potrzebuje na stworzenie nowej dojrzałej tkanki kostnej.