Jak zadbać o stopy latem?

Jak zadbać o stopy latem?

 

Lato to czas, kiedy nasze stopy mają więcej luzu częściej już nie chowają się pod warstwą skarpet, pończoch i jeszcze ciepłych filcowych butów.

 

Kompres

Już samo zdjęcie wspomnianych rzeczy da stopie ulgę, o którą od dłuższego czasu aż się prosiło, a my niestety nie mogliśmy spełnić jej próśb. Ale samo to nie wystarczy. Świetny odpoczynek i regenerację stóp zapewni niezawodny kompres. Łatwo go przygotować i przynosi natychmiastową ulgę. Czasami, po ciężkim i upalnym dniu, wystarczy zwykłe namoczenie nóg w chłodnej wodzie. Aby zintensyfikować działanie kompresu, można dodać kilka kropli olejków z aptecznej półki. Rozmaryn i mięta rozluźniają napięcia, malwa likwiduje opuchliznę, a szałwia i mięta pieprzowa odświeża, pobudza i poprawia krążenie. Można także sięgnąć po gotowe płyny i sole do kąpieli stóp. Jeśli nie ma takich kosmetyków w pobliżu, wystarczy wsypać do wody garść soli kuchennej.

 

Masaż stóp

Nie ma to jak solidny masaż stóp, dzięki któremu krew w żyłach zacznie szybciej płynąć. Znalazłem taką poradę odnośnie masażu, więc ją publikuje. Możemy równie dobrze skorzystać z elektronicznych masażerów stóp bądź zgłosić się do salonu masażu.

  1. Obejmij stopę obiema rękami i powykręcaj w różne strony. Pociągaj delikatnie za każdy palec, zrób stopie „pokrzywkę” i poruszaj stawem skokowym.
  2. Chwyć oburącz stopę tak, by palce dotykały podeszwy stopy. Wykonuj koliste ruchy kciukiem przesuwając dłonie od palców do pięt.
  3. Następnie przejdź do kostek. Miejsce przyciskaj palcem (kciukiem), wykonując w każdym punkcie po 2-3 obroty. Masuj przestrzeń między kostką wewnętrzną a pietą, następnie pomiędzy kostką zewnętrzną a piętą.

 

Prawda, że od razu lepiej?