Jak założyć firmę transportową?

Firma transportowa wydaje się być dobrym interesem. Wielu startujących ze swoim biznesem przedsiębiorców stara się o dofinansowanie z funduszy EU na środki transportu. Tutaj czeka ich jednak rozczarowanie. Dlaczego?

Problem tkwi w zapisach odnośnie tego, jakie firmy mogą starać się o dofinansowanie na środki transportu. Nie mogą zrobić tego te przedsiębiorstwa, które czerpią zyski z transportu osób lub towarów. Wyklucza to więc praktycznie firmy transportowe, które nie mogą ubiegać się o dofinansowanie na zakup samochodu. Mogą jednak starać się o dofinansowanie na inne cele, w ramach tego samego Programu Regionalnego. Na to, czy dana firma jest uznawana za transportową, wskazuje symbol Polskiej Kwalifikacji Działalności (PKD)

W dzisiejszych czasach firma przewozowa to przede wszystkim duża odpowiedzialność. Aby założyć taką inwestycję potrzebujemy sporo czasu, środków, i cierpliwości. Niektóre formalności są trudne do spełnienia. Oczywiście, zanim faktycznie zaczniemy działać, musi zrobić wiele wizyt w gminie, czy też w innym urzędzie, ponieważ będziemy potrzebować sporo podpisów aby ruszyć dalej. Zwykła działalność gospodarcza nie wymaga aż tylu zezwoleń podpisów czy wizyt, jak założenie firmy przewozowej. Dlatego też własna firma transportowa oczekuje sprawnego działania, i, co najważniejsze, dopilnowania wszystkich formalności, jakie się pojawią.

Przewóz osób w naszym kraju odbywa się na zasadzie licencji. Trzeba się o nią starać w odpowiednim organie regionalnym. Bez licencji nie możemy zgodnie z prawem przewozić osób. Oczywiście sama firma nie może działać bez licencji, jest to podstawowa rzecz jaką musimy posiadać. Jeśli chcemy działać zarówno w kraju jak i za granicą to musimy się przygotować do tego aby spełniać wymogi nie tylko jakościowe, lecz również formalne.

Przy zatrudnianiu większej ilości osób, zwłaszcza kierowców, może pojawić się problem z odpowiednim rozliczaniem czasu ich pracy. Czas pracy kierowcy naliczany jest na specjalnych zasadach. Dobrze jest zawczasu dowiedzieć się konkretnie na jakich, gdyż w przeciwnym razie możemy wpaść w kłopoty. Należy również prowadzić odpowiednią ewidencję czasu pracy każdego z kierowców. Jest to jeden z wymogów w naszym kraju.

Artykuł sporządzony przy współpracy z firmą tacho.net.pl.