Jak zmieniała się telewizja?

Przez 89 lat istnienia telewizja przeszła długą drogę. Intensywny rozwój pozwolił na wpisanie się w świadomość ludzkości – dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez tego medium, mimo że coraz mniej spędzamy czasu przed telewizorem, a więcej przed internetem. Jak zmieniała się telewizja?

Od początku swojego istnienia medium to przeszło niebywałe zmiany. Mimo że w dalszym ciągu oglądanie programów telewizyjnych polega na przełączaniu kanałów pilotem i dopiero w ostatnim czasie stacje telewizyjne zdywersyfikowały swoją ofertę (inwestując na przykład w platformy streamingowe), to nie sposób nie przyznać, że telewizja przeszła ogromne zmiany i dynamicznie się rozwinęła.

Kiedyś i dziś

Mimo że pierwsze przesłanie obrazu odbyło się w styczniu 1928 roku (transmisja z Londynu do Nowego Jorku), a pierwsza transmisja kolorowego obrazu pół roku później, to prawdziwy rozkwit telewizji nastąpił w Stanach Zjednoczonych po II Wojnie Światowej. W znaczny sposób pomogły temu zarówno uwarunkowania historyczne – teren USA w żadnym stopniu nie odczuł IIWŚ, jak i polityka gospodarcza tego kraju – do dziś w USA nad stacjami publicznymi dominują telewizje komercyjne.

Wraz z biegiem czasu i walką o uwagę odbiorców rozwijały się oferty programowe różnych stacji telewizyjnych na całym świecie. Już w roku 1960 odbiorniki telewizyjne znajdowały się w 86 milionach gospodarstw domowych, a liczba ta dynamicznie rosła. Rozwój technologiczny pozwolił na przesyłanie obrazu w lepszej jakości oraz na produkowanie lepszych odbiorników.

Gdy medium to zaczęło odgrywać bardzo ważną rolę jako środek masowego przekazu, rozpoczęto dywersyfikowanie oferty programowej – nie tylko w obrębie jednej stacji telewizyjnej. Powstało wiele nowych programów, które miały przyciągnąć uwagę sprofilowanej grupy odbiorców.

Problemy

Fakt, że rozwój telewizji biegł po jak gdyby naturalnym torze nie oznacza, że medium to nie było narażone na problemy. Wydaje się, że to właśnie w dzisiejszych czasach telewizja przeżywa największy problem, związany z brakiem zainteresowania ze strony młodszego pokolenia. Emitowanie różnych produkcji nie jest w stanie przyciągnąć osoby młode, ponieważ te wolą oglądać seriale i filmy online, dostępne w internecie. Z tego właśnie względu telewizja inwestuje w nowe kanały dojścia do osób młodych – chodzi między innymi o własne platformy streamingowe, na którym publikowany jest dodatkowy content.