Jaką odzież wybrać na rower

Wybór odpowiedniej odzieży na rower ma ogromne znaczenia dla komfortu jazdy. Jeśli rower służy nam do przemieszczania się po mieście w godzinach szczytu, to w zasadzie każdy, sportowy czy wygodny strój, będzie odpowiedni. Natomiast jeśli zamierzamy wybrać się na wycieczkę, warto zaopatrzyć się w coś bardziej profesjonalnego.

Zacznijmy od ubrania, które najbardziej przylega do ciała – bielizny. Wybierając tę część garderoby, należy zwrócić uwagę na to, by była przylegająca do ciała. Bielizna termoaktywna ma za zadanie odprowadzać wilgoć oraz pełnić funkcję izolacji. Wybór odpowiedniej bielizny zapewni komfort jazdy i zapobiegnie przeziębieniom. Dzielimy ją na trzy kategorie: lekką, ciepłą oraz średnią.

Na bieliznę nakładamy koszulkę. Również powinna być obcisła. Przylegająca koszulka nie nabiera wiatru i nie nadyma się, jest to bardzo komfortowe, zapobiega przewianiu. Koszulki zwykle są jaskrawe, by mogły zapewnić lepszą widoczność na drodze. Wiele modeli tej części garderoby zawiera kieszonkę na plecach przeznaczoną na drobiazgi, po które sięgamy podczas jazdy.

Spodenki, które zapewnią duży komfort jazdy i zapobiegną ewentualnym otarciom siodełkowym na udach i pachwinach, powinny zawierać tak zwaną wkładkę rowerową. Jej wygląd przypomina pieluchę, nie ma jednak z nią nic wspólnego – pełni jedynie funkcję ochronną i znacznie poprawia komfort jazdy na długich dystansach.

Jeśli na dworze wieje wiatr lub pada deszcz, a nie chcesz rezygnować z przejażdżki, warto zdecydować się na wiatroszczelną i nieprzemakalną kurtkę termiczną. Budowa kurtki rowerowej różni się nieco od zwykłych kurtek. Jej rękawy są wydłużone, by zapobiec podwijaniu się przy wyciągniętych ku kierownicy dłoniach, tył jest wydłużony, a przód nieco krótszy – zapewnia to większy komfort jazdy.

Wybierając buty, wybierajmy te wytworzone z oddychających materiałów, sportowe i wygodne z usztywnioną podeszwą. Skarpetki natomiast wybierajmy te, które dobrze odprowadzają wilgoć.

Wybór ubioru na rower zależy więc głównie od tego, gdzie zamierzamy się wybrać, oraz jak długo zamierzamy jeździć. Dla amatorów długich dystansów zdecydowanie bardziej sprawdzi się profesjonalny ubiór. Zobacz więcej.