Jaki aparat fotograficzny wybrać?

W czasach portali typu facebook czy Instagram nie posiadać aparatu do rejestrowania ulotnych chwil naszego życia to prawdziwy grzech. Oczywiście w każdym smartfonie jest słabszy lub lepszy aparat, ale czy to oznacza, że możemy już zrezygnować z dedykowanego sprzętu do robienia zdjęć i korzystać jedynie ze smartfona?

Pamiętamy początki aparatów w telefonach komórkowych, nie były to dobre początki. Tragiczna rozdzielczość, ogromne szumy własne, okropna kolorystyka. Minęła jednak dekada od tego czasu. Obecnie aparaty osiągają rozdzielczość rzędu kilkunastu megapikseli, a jakość robionych przez nich zdjęć bywa ciężka do odróżnienia z budżetowymi kompaktami i mimo że rozdzielczość w co niektórych smartfonach osiąga już niebotyczne rozmiary Ultra HD 4k, w żaden sposób nie jest w stanie konkurować z bardziej zaawansowanymi aparatami kompaktowymi.

Zalety aparatu w smartfonie

Ogromną zaletą aparatów wbudowanych w smartfony jest ich poręczność. Komórkę mamy z sobą wszędzie i zawsze pod ręką. Wystarczy jeden przycisk i zdjęcie jest gotowe. A przecież szybkość działania w wielu momentach bywa decydująca, świat nie jest nieruchomy, kadry zmieniają się jak w kalejdoskopie. W czasie, gdy szukamy naszego kompakta, wyciągamy i uruchamiamy mija kilka sekund, ta zwłoka niestety przeważnie niweczy świetne zdjęcia. Nie mówiąc już o tym, że aparatu nie nosimy ze sobą codziennie, smartfona zaś jak najbardziej. Obsługa aparatów w smartfonie to sprawa banalna, każdy poradzi sobie z tym bez problemu. Kupując aparat musimy jednak poświęcić kilka chwil na zgłębienie instrukcji obsługi, w przypadku bardziej zaawansowanych sprzętów, jak lustrzanka cyfrowa, tutaj wymagana jest już spora wiedza fotograficzna i ogromna wprawa. Ustawienie odpowiedniego warunków ekspozycji, jak wielkość przysłony, długość naświetlenia czy czułość ISO zajmuje nawet profesjonalistom trochę czasu.

Dlaczego lustrzanki mają się dobrze?

Mówiliśmy o długiej drodze rozwoju, jaką przeszły aparaty w komórkach przez ostatnie lata wciąż wiele brakuje im do jakości lustrzanek. Niestety, kilka rzeczy jest tu nie do przeskoczenia. Po pierwsze optyka. Lustrzanki mają ogromną przewagę przez wzgląd na obiektywy o dobrej jasności. Ze względu na potrzebę miniaturyzacji, aparaty w komórkach nie są w stanie na tym polu konkurować z jakimikolwiek innymi aparatami. Po drugie matryca. Mimo sporej liczby upakowanych megapikseli, matryce w komórkach są nadal o wiele, wiele mniejsze niż matryce w lustrzankach. Tutaj również niewiele się będzie mogło zmienić w przyszłości.

Podsumowując, jeśli szukamy mobilnego sprzętu i nie zależy nam wybitnej jakości zdjęć, nie potrzeba nam drogich i ciężkich lustrzanek, jeśli jednak odkryliśmy w sobie pasję fotoamatora, powinniśmy jednak pomyśleć o wyborze dedykowanego sprzętu do fotografowania. Więcej o wyborze aparatów fotograficznych przeczytamy tutaj.