Kiedy wymienić pompę do kondensatu?

Pompa kondensatu jest rozwiązaniem stosowanym wszędzie tam, gdzie przy zamontowaniu instalacji grzewczej, chłodniczej lub wentylacyjnej nie ma innej możliwości odprowadzenia tak zwanych skroplin. Głównie mowa tutaj o odprowadzaniu grawitacyjnym, które z pewnych względów architektonicznych nie zdaje egzaminu. Skropliny muszą być regularnie odprowadzane, bo inaczej może dojść do poważnych awarii instalacji, czy wręcz naruszenia konstrukcji budynku, co może mieć naprawdę ogromne konsekwencje. Z tego też względu należy mieć na uwadze regularne wymienianie pompy do kondensatu, ale też serwisowanie jej i sprawdzanie działania, nawet jeżeli nie dochodzi do awarii.

Kiedy montuje się pompkę do kondensatu

Jeżeli ze względów architektonicznych niemożliwe jest grawitacyjne odprowadzenie skroplin, konieczne jest zastosowanie prostych w obsłudze pompek. Jej zamontowanie umożliwia odprowadzanie kondensatu do odpowiedniego odpływu. Tego typu pompki najczęściej są wyposażone w jakiś rodzaj alarmu (dźwiękowy lub świetlny), dzięki czemu w przypadku jakiejkolwiek awarii, dają sygnał. Z reguły są one niezwykle sprawne i usuwają do 100% wody do odpowiednich zbiorników, muszą być jednak regularnie serwisowane.

Na rynku znajduje się wiele pomp, które różnią się między sobą takimi parametrami jak na przykład wydajność lub wysokości podnoszenia kondensatu. Do najpopularniejszych należą pompa wiórowa (bardzo głośne działanie), pompa perystaltyczna, pompa tłokowa i membranowa.

Jak wybrać prawidłowo pompę do kondensatu?

Ze względu na kilka różnych rodzajów pomp do kondensatu, które różnią się między sobą mechanizmem swojego działania, może pojawić się poważny problem dotyczący wyboru. W tym przypadku najlepiej jest skorzystać ze wsparcia doradców, którzy pomogą dobrać najlepszą pompę do danego obiektu budowlanego. Przy określaniu modelu pompy ważne będzie na przykład to, jak wiele godzin dziennie będzie ona pracować, a ilość skroplin będzie odprowadzana na przykład w skali godziny.

Znając przynajmniej pobieżnie te parametry można dobrać najlepszą pompę o odpowiedniej mocy. Awarie pompy mogą bowiem wynika między innymi ze złego dobrania adekwatnego modelu. Aby nie dochodziło do takich sytuacji, moc pompy musi być adekwatna.

Awaria pompy kondensatu

Dla prawidłowego funkcjonowania instalacji grzewczej lub wentylacyjnej, czyli wszędzie tam, gdzie pojawia się kondensat, bardzo ważne jest prawidłowe działanie pompy. W nowych modelach są instalowane alarmy, które informują o pojawieniu się jakiejś nieprawidłowości w działaniu. Chociaż większość producentów pomp kondensacyjnych gwarantuje wiele lat dobrego działania, każdy sprzęt wcześniej czy później się psuje. W przypadku pomp kondensatu może na przykład dochodzić do zbierania się skroplin, które nie są kierowane do odpowiednich odpływów. Może być to na przykład związane z zatkaniem przewodów. Warto mieć na uwadze, że prawidłowo działająca pompa kondensatu to gwarancja bezpieczeństwa.

Lepiej zatem ten element wymienić na nowy, szczególnie jeżeli żywotność pompy powoli się kończy. Każdy producent w załączonych do produktu ulotkach przybliża, jak długo może pracować dana pompa wydajnie i efektywnie. Bardzo często żywotność trwa do około czterech lat. Oczywiście pompy muszą być też regularnie serwisowane, co dodatkowo pozytywnie wpływa na przedłużenie ich żywotności.

Tym, co może utrudniać prawidłową pracę pompy kondensatu jest na przykład poważne zabrudzenie, zarówno rurek odprowadzających wodę, jak również innych elementów budowy.